İş Bankası kârını yüzde 90 arttırdı

Türkiye İş Bankası, 2007’nin ilk 9 Aylık döneminde 1.360 milyon YTL elde ederek kârını yüzde 90 oranında arttırdı

09.11.2007 - 17:02 | MediaCat

Türkiye İş Bankası, 2007’nin ilk 9 Aylık döneminde 1.360 milyon YTL elde ederek kârını yüzde 90 oranında arttırdı.

İş Bankası, uygulamakta olduğu başarılı kaynak ve plasman politikaları ile performansını artırmayı 2007 yılının üçüncü çeyreğinde de sürdürdü. Faiz gelirlerini yüzde 22 oranında artıran İş Bankası, kaynak maliyetlerini kontrol altında tutma gayretlerini de ısrarlı bir şekilde devam ettirdi.

Bu kapsamda Türk Parası tasarruf mevduatını 2006 yılsonuna göre yüzde 22 oranında artıran ve bankacılık açısından büyük önem taşıyan yaygın ve kalıcı mevduat kaynağının maliyetlerini makul düzeyde tutmayı başaran İş Bankası, aktifin kalitesini iyileştirirken getirisini de yükseltti.

2007’nin 3. çeyreğinde İş Bankası’nın net faiz geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5, net ücret ve komisyon gelirleri de yüzde 14 oranında büyüdü. İş Bankası’nın, 2006’nın aynı dönemine göre bu yılın 3. çeyreğinde yüzde 167 oranında artarak 391 milyon YTL’ye ulaşan sermaye piyasası işlem kârı ise bankanın mevcut piyasa koşullarından azami ölçüde faydalandığını ve geniş müşteri potansiyelinin kendisine sunduğu imkânları, bilânço içi ve bilânço dışı ürünlerin pazarlama ve satışı ile en etkin şekilde kullandığını ortaya koyuyor. Bu gelişmelere bağlı olarak İş Bankası’nın ortalama aktif ve özkaynak kârlılığı bir önceki yıla göre önemli ölçüde artış göstermiş bulunuyor.

2007’nin 3. çeyreğinde Türk Parası kredilerdeki yüzde 4 olarak gerçekleşti. Bu dönemdeki plasman artışının sürükleyici unsuru olan kısa vadeli nakit ve ihtiyaç kredilerinin 9 aylık büyüme oranı ise yüzde 44’e ulaştı. 3. çeyrekte yabancı para kredilerde Amerikan Doları bazında yüzde 9’luk bir artış kaydedilmesine kârşın, döviz kurundaki önemli sayılabilecek azalış nedeniyle yabancı para kredilerin bilançodaki toplam kredi büyümesine etkisi çok sınırlı bir düzeyde kaldı. 2007 yılı 3. çeyrek sonu itibarıyla toplam kredilerin aktif içindeki payı yüzde 42’ye çıkârken, ihtiyatlı plasman politikası ve dönem içindeki tahsilatlar sayesinde takipteki kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 4,4’ten yüzde 4,1’e geriledi.

Artan kârlılık ve mali piyasalardaki olumlu gelişmelere bağlı olarak İş Bankası’nın özkaynakları 2006 sonuna göre 2007’nin ilk 9 ayında yüzde 17 oranında büyüdü. İş Bankası’nın yüzde 20,8’e ulaşan sermaye yeterlilik rasyosu ise gelecek döneme ilişkin büyüme imkanlarının değerlendirilmesi açısından güven verici bir seviyeye geldi.

Yurtdışı kredi piyasalarının ABD’deki konut kredisi krizinin olumsuz etkilerini yaşadığı bir süreçte, İş Bankası yaklaşık 9 milyar Amerikan Doları’na ulaşan özkaynakları ile hem yerel hem de uluslararası çerçevede önemli bir özkaynak gücü oluşturdu. İş Bankası geleneksel olarak takip ettiği aktif ve ihtiyatlı yaklaşımı ile ulaştığı bu özkaynak gücünü, nitelikli ve yüksek getirili aktif yaratmak için kullanarak sağlam ve emin adımlarla büyüme kararlılığını sürdürmeyi hedefliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.