İş Bankası karını yüzde 51 artırdı

İş Bankası, ikinci üç aylık dönemde 598 milyon YTL'lik net kâr elde ederken, 2008 yılı ilk yarı net kârını...

12.08.2008 - 11:01 | MediaCat

İş Bankası, ikinci üç aylık dönemde 598 milyon YTL’lik net kâr elde ederken, 2008 yılı ilk yarı net kârını da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 51 oranında artırarak 1.153 milyon YTL’ye yükseltti.

İş Bankası, özellikle yaygın mevduat tabanının sunduğu uygun maliyetli kaynak yapısı ve randımanlı aktif yaratma kapasitesi ile gerçekleştirdiği akılcı büyüme sonucunda, kredi hacmini yılın ilk altı ayında yüzde 24 oranında arttırarak 42.152 milyon YTL seviyesine yükseltti. Bu sonuçla, kredilerin İş Bankası’nın aktifleri içerisindeki payı, yılın ilk altı ayında 6 puanlık artışla yüzde 42 seviyesinden yüzde 48’e ulaştı. Bankanın, fonlama ve plasmanda seçici bir büyüme stratejisi benimsediği bireysel kredilerindeki artış yüzde 15 seviyesinde gerçekleşirken, ticari ve kurumsal kredilerdeki gelişim oranı toplam yüzde 29 düzeyinde oldu.

Başta yüzde 15 oranında artan Türk Lirası tasarruf mevduatı olmak üzere, yüzde 11 oranında büyüyerek 53.795 milyon YTL’ye ulaşan mevduat hacmi, İş Bankası’nın güçlü kredi büyümesinin finanse edilmesine en önemli katkıyı sağladı. İş Bankası, ulaştığı mevduat büyüklüğü ile özel bankalar arasındaki lider konumunu sürdürdü. İş Bankası bu sonuçlar ile kredilerde sistemden aldığı payı yükseltirken, toplam mevduat içerisindeki uygun maliyetli ve yaygın nitelikli mevduatın ağırlığını da arttırmayı başardı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.