İş Bankası Genel Müdürü görevini bırakıyor

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bugün gerçekleştirilecek Genel Kurul sonrasında genel müdürlüğü ve Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı bırakacağını açıkladı.

31.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, İş Bankası’nın 2010 faaliyet yılına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, genel müdürlük ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı bırakacağını bildirdi.

Emekli olmayacağını ifade eden Özince, "Genel Kurul’da da bu düşüncemi söyleyeceğim. Henüz istifamı vermiş değilim. Bu kararı veren benim. Bu kararımda en büyük destekçim de annem. Eşim, çocuklarım ve babam müteredditti. Annem destek verdi, öbürleri de kabul edecekler. Türkiye Bankalar Birliği Başkanlığı’ndan da ayrılmam gerekiyor. Oraya da banka genel müdürlüğü sıfatıyla seçiliyorsunuz" şeklinde konuştu.

Askerlik süresi nedeniyle görevine devam edeceği haberlerine dair Özince, "Daha emekliliğime 1,5 sene varmış. Ben bilmiyorum, ne aldığım parayı, ne çalıştığım saati, ne de emekliliğimin ne zaman geldiğini…" diye konuştu.

Genel müdürlük görevini bırakması gerektiğini ifade eden Özince, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizde belli bir istikrar mantığı vardır. Benden sonra gelecek arkadaşlarımın da belli bir dönem yapması… Benden sonra kim gelecek? Pek tabii ki genel müdür yardımcısı arkadaşlarım değil, sadece iştiraklerimizin başında dahi bizim çok yetiştirdiğimiz elemanımız var. Biz dışardan eleman transfer etmeyen, kendi haznesi son derece geniş olan kolektif sermaye müessesesiyiz.

Biz şube müdürünü yönetim kurulu üyesi yapabilen bankayız. Dolayısıyla içimizden 50 tane şu anda genel müdür adayı çıkarabiliriz. ‘2 kişi, 3 kişi, şu olur, bu olmaz, o yaşlı, bu genç…’ Yaş konusunda şöyle bir hikaye anlatayım; ben genel müdür olduğumda Cemal Kutay beni aradı. ‘Atatürk’ün ruhu şad oldu’ dedi. ‘Neden efendim?’ dedim. ‘Siz genç yaşta genel müdür oldunuz. Atatürk, Celal Bey ayrıldıktan sonra İş Bankası’nın başına kimseyi beğenmedi. Genç olacak diye tutturmuş’ dedi."

Genel müdürlük görevini bırakma düşüncesini bugün yapılacak Genel Kurul’dan sonra Yönetim Kurulu’na en kısa zamanda ileteceğini kaydeden Özince, bir soru üzerine, "Keçi çiftliği kurayım diyordum hemen. Bana ‘bankacılık sektöründen hemen uzaklaşma’ diyorlar. Özellikle kendi müesseseme zaman ayırmak lazım biraz" dedi.

Ersin Özince, yeni genel müdürün ne zaman belli olacağı sorusu üzerine ise Genel Kurul’un bir Yönetim Kurulu seçeceğini ve Yönetim Kurulu’nun yemin ettikten sonra görev bölümü yapacağını belirterek, "Ondan sonra ben düşüncemi hayata geçireceğim. Sonra da yeni genel müdür seçilmesi söz konusu olacak. Nisan ayı içinde belli olur" diye konuştu.

Cnnturk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.