IPTV 2008’de başlıyor

Türk Telekom (TT) Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, TT'nin internet üzerinden televizyon hizmeti olarak bilinen

28.08.2007 - 09:32 | MediaCat

Türk Telekom (TT) Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, TT’nin internet üzerinden televizyon hizmeti olarak bilinen ‘IPTV’ hizmetinin gelecek yılın ikinci çeyreğinde başlatılacağını söyledi.

Telekomünikasyon Arenası’nda sunum yapan Doany, dört yılda 3.4 milyar dolar yatırım yapacak olan TT’nin planlarıyla ilgili bilgi verdi. Doany’nin verdiği bilgiye göre yılın son çeyreğinde sesli posta hizmeti devreye alınacak. Daha sonra 2008’in ilk çeyreğinde sesli konferans hizmetleri başlatılacak. Doany, 2008’in ikinci çeyreğinde ise TT VPN (sanal özel şebeke) hizmetleriyle IPTV’nin (Internet Protocol Television) başlatılacağını söyledi.

Ancak bu hizmetin başlaması için halen yaklaşık saniyede 4 Mb olan geniş bant hizmetinin 8 Mbps’ye çıkarılması gerekiyor. Bu kapsamda her semtteki sokaklara gelen hatlar fiber optik hale getirilecek ve sokaklardaki kutulardan evlere fiber kablolar döşenecek. TT, internet TV için 1 milyar dolarlık yatırım yapacak.

‘Baz istasyonu tek noktada toplanamaz’

Bu arada toplantıda konuşan Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce baz istasyonlarının tek merkezde toplanması yönünde karar alınmasın çok tehlikeli olduğunu belirtti. Acarer, “Kararın iptali için mahkemeye başvurduk. Bu teknik olarak imkânsız. Eğer karar uygulanırsa mobil haberleşme imkânsız hale gelir” dedi.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.