Ipsos KMG “Akaryakıt Paneli” sonuçlarını açıkladı

Ipsos KMG, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Akaryakıt Paneli ile akaryakıt alışveriş davranışlarını izlemeye başladı. “Akaryakıt Paneli” sonuçlarına göre benzine ortalama ayda 225 YTL harcıyoruz...

19.07.2007 - 14:02 | MediaCat

Ipsos KMG, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Akaryakıt Paneli ile akaryakıt alışveriş davranışlarını izlemeye başladı. “Akaryakıt Paneli” sonuçlarına göre benzine ortalama ayda 225 YTL harcıyoruz…

Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya Bölümü tarafından gerçekleştirilen araştırma ile sektör uzmanları pazar dinamiklerini kolayca takip edebilecek. İstanbul, Ankara ve İzmir illerini temsilen yapılan ilk Akaryakıt Paneli sonuçlarına göre, üç ilde binek otomobil sahiplerinin benzin alışveriş sıklığı ayda ortalama 4.4 kere iken, her bir alışverişte ortalama 21 litre benzin alındı, 51 YTL ödendi.

Benzine ayda ortalama 225 YTL harcıyoruz…
İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde toplam 442 binek araç sahibiyle sahası 11 Mayıs-
17 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen rapora göre, üç ilde binek otomobil kullanıcıları ortalama 4.4 kere benzin alırken her bir alışverişte ortalama 21 litre benzin alıp 51 YTL ödedi.

Aylık ortalama benzin alım miktarı 93 litre iken, benzine ayda ortalama 225 YTL harcandı. Alım miktarı en yüksek ilk yüzde 20’lik yoğun kullanıcıların tercihi Opet ve Shell. Yoğun kullanıcılar toplam alımın yüzde 50’sini gerçekleştirirken, ayda ortalama 7.4 kez benzin alıp 545 YTL harcadılar.


Yüksek alımlarda kredi kartı kullanıyoruz

Akaryakıt toplam harcamalarının yüzde 50’si nakit, yüzde 46’sı kredi kartı, yaklaşık yüzde 5’i ise taşıt tanıma ile yapıldı.

Akaryakıt alımı yapanların yüzde 38’i sadece kredi kartını tercih ederken yüzde 43’ü sadece nakit alım yapıyor. Yüzde 16’lık bir kesim ise akaryakıt tüketimlerini hem kredi kartı ile hem de nakit olarak yapmayı tercih ediyor.

Diğer dikkat çeken bir sonuç ise yüksek harcama tutarlarında kredi kartı kullanma eğiliminin artması. Kredi kartı ile alınan ortalama alım miktarı, nakit alımların yüzde 47 üzerinde.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.