iPhone için GSM yarışı

ABD'de piyasaya çıktığı ilk 2 günde 400 bin adet satan iPhone için, Türkiye'deki GSM şirketleri de kıyasıya yarışa girişti. iPhone'un girdiği ülkede sadece 1 şirketle anlaşma yapılması rekabeti daha da kızıştırırken, görüşmelere Turkcell'le başlandı.

12.07.2007 - 12:01 | MediaCat

ABD’de piyasaya çıktığı ilk 2 günde 400 bin adet satan iPhone için, Türkiye’deki GSM şirketleri de kıyasıya yarışa girişti. iPhone’un girdiği ülkede sadece 1 şirketle anlaşma yapılması rekabeti daha da kızıştırırken, görüşmelere Turkcell’le başlandı.

Teknoloji çılgınlığının son halkası olan iPhone için, şimdi de Türkiye’deki GSM devleri kapışacak. 28 Haziran’ı 29 Haziran’a bağlayan gecenin sabahında Amerikalılar’ın metrelerce kuyruk oluşturmasına neden olan iPhone için, Turkcell, Vodafone ve Avea arasında ‘Anlaşmayı kim yapacak?’ yarışı şimdiden başladı. Hem cep telefonu hem iPod özelliği taşıyan cihaz için girdiği ülkede sadece bir GSM şirketiyle anlaşma yapılması, GSM devleri arasında sert rekabetin yaşanmasına yol açtı.

İngiltere’deki iPhone yarışını Vodefone’u sollayan O2 kazandı. Sonbaharda ülkemize gelmesi planlanan ürün için Türkiye’deki GSM şirketleri ile görüşmelere başlandı. Kapıyı ilk aralayan şirketin ise Turkcell olduğu belirtiliyor. iPhone için sessiz sedasız Turkcell’le görüşmeye başlandığı, diğer GSM şirketleriyle de masaya oturulacağı kaydedildi. Şimdi asıl soru, yarışta ipi kimin göğüsleyeceği? Çünkü kapıda kuyruklar oluşturan bu ürünün sadece ABD’de ilk 2 günde 400 bin adet satması, GSM şirketlerinin iştahını kabartmaya yetiyor da artıyor bile…

Kamerası, internet bağlantısı ve tuşsuz dokunmatik ekranıyla, 2007’ye damgasını vuran ‘teknolojik oyuncaklar’ın başında kuşkusuz iPhone geliyor. Ürünün Amerika’daki 4 gigabyte’lık modeli 499, 8 gigabyte’lık modeli ise 599 dolardan satışa sunuluyor. Apple, bu üründen 2008’e kadar 10 milyon adet satmayı öngörüyor. 2006’da 957 milyon adet cep telefonu satıldığı düşünülürse, Apple’ın hedefi pazarın yüzde 1’i anlamına geliyor.

kaynak: Takvim

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.