İnternette neleri araştırıyor, neleri satın alıyoruz?

Online olarak en çok araştırılan ve satın alınan kategoriler; kıyafet, ayakkabı ve kitap.

28.03.2012 - 00:00 | MediaCat

Online Olarak En Çok Araştırılan Kategoriler; Kıyafet, Ayakkabı ve Kitap

Global Web Index* Türkiye Araştırması’na göre Türkiye’deki aktif internet kullanıcıları** en yoğun olarak kıyafet kategorisi için online  araştırma yapıyor. Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının %35′i kıyafet hakkında online araştırma yaparken, kadınların erkeklere göre üstünlüğü göze çarpıyor. Kıyafetten sonra online olarak  en çok araştırma yapılan kategori ise ayakkabı kategorisi. Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının %31′i online olarak “ayakkabı” araştırması yapıyor. Kadınlarda bu oran %36 iken erkeklerde %26′ya düşüyor. Türkiye’de online araştırma yapılan bir diğer kategori ise kitap kategorisi. Türkiye’deki 4 aktif internet kullanıcısından 1′i online olarak kitap araştırıyor.


Online Olarak En Çok Satın Alınan Kategoriler; Kıyafet, Kitap ve Ayakkabı

Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının online satın alma davranışlarına bakıldığında ise kıyafet kategorisi, online araştırmada olduğu gibi yine başı çekiyor. Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının %29′u geçtiğimiz 6 ay içinde online olarak kıyafet alışverişi yaptıklarını belirtiyor. Online kıyafet alışveriş yapanların çoğunluğunu ise kadınlar oluşturuyor. Online olarak en fazla satın alınan diğer kategori ise müzik. Kullanıcıların %22′si kitap kategorisi ile ilgili alışverişlerini online olarak gerçekleştirmiş. Kıyafet ve kitaptan sonra en çok online satın alınan kategori ayakkabı kategorisi. Türkiye’deki 5 aktif kullanıcısından 1′i son 6 ay içinde online olarak ayakkabı alışverişi gerçekleştirmiş.

Online Araştırmanın, Online Satın Almaya Dönüşmesi
Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının online araştırma ve online satın alma davranışları bu şekilde iken, araştırmanın satın almaya dönüştüğü kategorilerin başında müzik geliyor. Online olarak müzik satın alanların %95′i online araştırma yapıyor. Müzik kategorisinden sonra seyahat kategorisinde ise bu oran %86. Online satın almanın araştırmaya göre yoğunlukta olduğu bir diğer kategori ise kitap ve kıyafet. Online olarak satın almanın, online araştırmaya göre en düşük olduğu kategori ise otomobil kategorisi.

* Global Web Index: Türkiye’nin de dahil olduğu, 36 ülkede 130.000′i aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, “her gün bağlanan” internet kullanıcısını temsil etmektedir. Araştırmada, her gün internete bağlanan 16-64 yaş arası 1.501 kullanıcıya online anket yöntemi uygulanmakta ve 8 ana başlıkta yaklaşık 150 soru sorulmaktadır. Böylece, Türkiye’deki aktif internet kullanıcısının, online davranışları, tercihleri, ilgi alanları, motivasyon ve bariyerleri, sosyal medya davranışları, etkileme gücü ve fikir beyan etme sıklığı, biçimi ve platformları, markalardan beklentileri, online içerikle ilişkisileri, mobil&tablet kullanımları, vs. detaylı olarak incelenebilmektedir.
** Global Web Index Araştırması’na göre aktif internet kullanıcısı, internete her gün bağlanan kullanıcı olarak tanımlanmaktadır.

(Kaynak: SMG Connected)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.