İnternet yayınlarına RTÜK denetiminde ikinci perde

Kamuoyunda tartışmalara yol açan düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

22.02.2018 - 11:35 | MediaCat

İnternet yayınlarına RTÜK denetiminde ikinci perde

İnternet üzerinden yayın yapan platformların Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından denetlenmesinin önünü açan düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Söz konusu düzenlemenin Meclis Genel Kurulu ve ardından Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmesi durumunda, internet sitelerinden yayın yapmak isteyen lisanslı kuruluşların yayın yapabilmeleri için RTÜK’ten ayrıca lisans almaları gerekecek.

Komisyon görüşmelerinde söz alan CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, söz konusu sınırlamaların ölçülülük ilkesine uygun olmasının gerekliliğine vurgu yaparak, düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ise düzenlemeyi 4’üncü Murat dönemine benzetti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise yayıncılığın kısıtlanması gibi bir anlayışlarının olmadığını belirterek, “Kurallı, kaideli bir piyasa faaliyeti varsa, herkes aynı kurallara tabii olmalı diyoruz” dedi.

Kaynak: Hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.