İnternet satışı mağaza satışını artırıyor

Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre özel alışveriş kulüpleri markaların sadece internet üzerindeki satışlarını değil, mağazalardaki satışlarını da artıyor.

22.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre özel alışveriş kulüpleri markaların sadece internet üzerindeki satışlarını değil, mağazalardaki satışlarını da artıyor. Markafoni Kurucu Ortağı Tolga Tatari “Türkiye’de de özel alışveriş kulübü modeli, perakende pazarını büyütüyor ve dönüştürüyor” dedi.

Uluslararası araştırma şirketi TNS Sofres özel alışveriş kulübü modelinin beşiği olan Fransa’daki özel alışveriş kulüpleri pazarıyla ilgili olarak genel internet kullanıcıları üzerinde araştırma yaptı. Araştırmaya göre özel alışveriş kulüplerinde yer alan markalar, kullanıcıların kafasında olumlu imaj bırakıyor ve bu da sadece internet üzerindeki değil, mağazalarındaki satışları da etkiliyor. Özel alışveriş kulüplerindeki kampanyaların ardından mağazalarda ciddi bir hareketlilik yaşanıyor.

Araştırmada bir markanın özel alışveriş kulübünde ürünlerini sergilemesinin kullanıcılar üzerinde reklâm etkisi yarattığı bilgisine yer veriliyor. Özel alışveriş kulüpleri markaları tanıtmanın yanı sıra kullanıcıların aklında yer etmesinde ve hatırlanmasında da önemli rol oynuyor.

Neredeyse 10 kullanıcıdan 4’ü bir ürünü özel alışveriş sitesinde beğenip daha sonra mağazadan alma eğilimi gösteriyor. Araştırmaya göre özel alışveriş sitesinde yapılan kampanyanın ardından mağazadaki satışların artmasının farklı nedenleri bulunuyor. Bunların başında yüzde 62 ile ürünün özel alışveriş sitesinde beğenilmesi ancak stoklarda kalmadığı için site üzerinden alınamaması geliyor. Özel alışveriş sitesinde kampanyayı gördükten sonra mağazadan alışveriş yaptığını ifade edenlerin yüzde 31’i markayla özel alışveriş sitesi sayesinde tanıştığını, yüzde 19’u da özel alışveriş sitesi sayesinde markayı hatırladığını belirtiyor.

Araştırmaya göre özel alışveriş kulüpleri markalara, mağazadan alışveriş yapmaya vakit bulamayan, orta ve yüksek gelir grubundaki eğitimli profesyonellerden oluşan elit bir müşteri kitlesine ulaşma imkânı sağlıyor. Bunun yanı sıra özel alışveriş kulüpleri sayesinde markalar, mağazalarının olmadığı bölgelerdeki müşterilerine de ulaşma fırsatı buluyor. Araştırmaya göre özel alışveriş sitesinden alışveriş yapanların yüzde 61’i fiyat daha uygun olduğu için, yüzde 22’si kendi yaşadığı bölgede markaya ulaşma imkanı olmadığı için ve yüzde 17’si de geleneksel yoldan alışverişe vakit bulamadığı için özel alışveriş kulübünden alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Araştırmada özel alışveriş kulüplerinin kaliteli görsel site tasarımlarıyla da markalar için iyi bir vitrin görevi gördüğü belirtiliyor. Özel alışveriş sitesinde yer alan bir markanın genel imajı yüzde 11 oranında iyileşiyor. Ayrıca sitede kampanyası yapılan markaların özel alışveriş sitesi üyelerinin yüzde 13’ü, son altı ayda alışveriş yapmış üyelerin de yüzde 23’sı arasında bilinirliği artıyor.

Bunun yanı sıra özel alışveriş kulüpleri, üyeleri yeni bir markayla tanıştırmada da önemli rol oynuyor. Özel alışveriş sitesi üyelerinin yüzde 39’u ve son altı ayda alışveriş yapmış üyelerin yüzde 53’ü özel alışveriş kulübü sayesinde yeni bir markayla tanışıyor. 
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.