MediaCat

İnternet kullanım motivasyonları ve web davranışları

Global Web Index* Türkiye Araştırması’na göre Türkiye’deki aktif kullanıcılarının** internet kullanım motivasyonlarının başında ‘araştırma’ geliyor.

İnternet kullanım motivasyonları ve web davranışları

Global Web Index* Türkiye Araştırması’na göre Türkiye’deki aktif kullanıcılarının** internet kullanım motivasyonlarının başında ‘araştırma’ geliyor.

En fazla ‘bir şeylerin nasıl yapılacağına dair araştırma’ yapılıyor
İnternet kullanma nedenleri sorulduğunda, kullanıcıların yüzde 79′u bir şeylerin nasıl yapılacağına dair araştırma yapmak için kullandıklarını belirtirken, yüzde 70′i ise iş için araştırma yaptıklarını belirttiler. Güncel haber ve olaylardan haberdar olmak için internete bağlananların oranı ise yüzde 69.

Yapılan aktivitelerin başında ‘e-mail kullanımı’ geliyor
Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının web davranışları incelendiğinde, en yüksek oranda (yüzde 87) e-mail kullandıklarını görüyoruz. İnternette en çok yapılan ikinci aktivite ise video izlemek (yüzde 83). Türkiye’deki internet kullanıcılarının fotoğraf ve video yükleme oranları ise sırasıyla yüzde 67 ve yüzde 42.

Sosyal ağ kullanıcılarının yüzde 83′ü kişisel profillerine fotoğraf yüklüyor
Her gün internete bağlanan sosyal ağ kullanıcılarının davranışlarına bakıldığında ise fotoğraf yükleme birinci sırada yer alıyor. yüzde 68′lik bir kesim arkadaşına mesaj gönderdiğini belirtirken, yüzde 59′luk bir kesim ise sosyal ağ üzerinden oyun oynuyor. Profiline video yükleyenlerin, sosyal ağ kullanıcılarına oranı yüzde 57.

‘Arkadaşlarımı hayatım ile ilgili bilgilendiriyorum’
Türkiye’deki sosyal ağ kullanıcılarına fotoğraf yükleme nedenleri sorulduğunda ise kullanıcıların yüzde 20′si ‘arkadaşlarımı hayatımla ilgili bilgilendirmek’ cevabını veriyor. Sosyal ağ kullanıcılarının yüzde 17′si ‘markalar ve ürünler hakkında konuşmayı’, yüzde 14′ü ise ‘farklı bir kişiliğe bürünmeyi’ fotoğraf yükleme nedenleri arasında sayıyor.

Video yükleme motivasyonlarının başında ‘eğlenmek’ geliyor
Türkiye’deki sosyal ağ kullanıcılarına video yükleme nedenleri sorulduğunda kullanıcıların yüzde 30′u ‘eğlence’ cevabını veriyor. Sosyal ağ kullanıcılarını video yüklemeye motive eden diğer nedenler ise ‘içerik paylaşmak’ (yüzde 11) ve ‘arkadaşlarla temas halinde kalmak’ (yüzde 10).

* Global Web Index: Türkiye’nin de dahil olduğu, 32 ülkede 100.000′i aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, ‘her gün bağlanan’ internet kullanıcısını temsil etmektedir. Araştırmada, her gün internete bağlanan 16-64 yaş arası 1.501 kullanıcıya online anket yöntemi uygulanmakta ve 8 ana başlıkta yaklaşık 150 soru sorulmaktadır. Böylece, Türkiye’deki aktif internet kullanıcısının, online davranışları, tercihleri, ilgi alanları, motivasyon ve bariyerleri, sosyal medya davranışları, etkileme gücü ve fikir beyan etme sıklığı, biçimi ve platformları, markalardan beklentileri, online içerikle ilişkisileri, mobil&tablet kullanımları, vs. detaylı olarak incelenebilmektedir.

** Global Web Index Araştırması’na göre aktif internet kullanıcısı, internete her gün bağlanan kullanıcı olarak tanımlanmaktadır.

Global Web Index Araştırması hakkında detaylı bilgi için SMG Türkiye Knowledge Ekibi’nden Ahmet Baş’a mail (ahmet.bas@smgturkey.com.tr) atabilir veya telefonla (+90 212 315 9999) ulaşabilirsiniz.

(Starcom MediaVest Group CONNECTED – http://bit.ly/w6guvY )
 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.