İnteraktif alanda rekor büyüme

Türkiye’de interaktif büyüme rekor seviyelere ulaştı. 20-25 milyon Internet kullanıcısı olduğu tahmin edilen ülkemizde

04.01.2008 - 13:46 | MediaCat

Türkiye’de interaktif büyüme rekor seviyelere ulaştı. 20-25 milyon Internet kullanıcısı olduğu tahmin edilen ülkemizde en yaygın kullanılan bağlantı türü ADSL.

Göstergeler interaktif pazarlamanın ve iletişimin önümüzdeki dönemlerde daha büyük gelişmelere sahne olacağını ortaya koyuyor.

Böyle bir iklimde kurulan ve interaktif dünyanın gelişimine sağlıklı biçimde destek vermeyi amaçlayan IAB Türkiye’nin ilk Yönetim Kurulu toplantısı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Toplantıda IAB Türkiye’nin konumu, stratejik öncelikleri ayrıntılarıyla ele alındı. Öncelikle interaktif dünyanın referans merkezi olmayı hedefleyen platform yaygın, kural koyucu ve denetleyeci, eğitici bir konumu benimsedi.

IAB Türkiye’nin koordinasyonunu yürüten, Kurucular Kurulu üyesi Reklamcılar Derneği Başkanı Cem Topçuoğlu’nun sözleri, interaktif pazarın geleceğini yansıtıyor. “Günümüzde pazarlama iletişimi, kitle mecralarının yanı sıra birebir iletişime imkan veren mecra kullanımını çok önemsiyor. Geleceğin mecrası olarak görülen Internet bu yönüyle bizler için mükemmel bir ortam. Yaratıcı akıllara sağladığı sınırsız olanaklarla birlikte hedef kitleyle neredeyse kişisel bir iletişim kurulabiliyor. Üstelik bu tek taraflı bir iletişim değil. Tüketici kendi görüşlerini, duygularını iletişim sürecinin bir parçası haline getirebiliyor, katkıda bulunuyor. Internet’in gelişimini yaratıcılığa sağladığı imkanlarla beraber, medyanın çoklu gelişimi açısından önemsiyoruz. IAB Türkiye’nin tarafsız veri üretimine yönelik misyonunun bizlere daha güvenilir ve şeffaf bir ortamda yatırım yapma imkanı vereceğini düşünüyor ve sürece katkıda bulunmaktan sevinç duyuyoruz.”

Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı ve IAB Türkiye Kurucular Kurulu üyesi
Hanzade Doğan Boyner görüşlerini şöyle dile getirdi: “Internet reklamcılığının gelişimi
2007’de Türkiye reklam sektörünün büyüme ortalamasının 2.5 kat üstünde, %50 büyüme oranıyla kapattığına inanıyoruz. Hızlı büyüme trendi son 4 senedir kesintisiz devam ediyor. Tahmini 140 milyon YTL’lik toplam internet mecrası (display reklam, seri ilanlar ve arama motoru reklamcılığı) yatırımı Türkiye toplam reklam yatırımının %4’üne denk geliyor. Böylece, radyo, dergi ve sinema reklam yatırımlarını da geride bırakmış ve açıkhavaya yaklaşmış oluyor. PriceWaterhouseCoopers Global Media Outlook Raporu’na göre bu oran şimdiden İngiltere’de toplam pazarın %20’lerine, Amerika’da ise %11’ine ulaştı. Internet bağlantı hızı ve penetrasyonu 2008’de artmaya devam ederken, benzer çift haneli yatırım oranlarına Türkiye’de de ulaşılması olası görünüyor. Diğer mecralara kıyasla tüketiciyle çift yönlü iletişim avantajı sunan internetin reklamverenler için büyük fırsatlar içerdiği çok açık. IAB üstleneceği eğitim, sektörel araştırma gibi hizmetlerle sektörün gelişimine anlamlı bir katkı sağlayacak. “

IAB Türkiye Kurucular Kurulu üyesi Microsoft Türkiye’nin Genel Müdürü Çağlayan Arkan interaktif pazarla ilgili düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Türkiye’de ADSL abone sayısına her altı ayda 1 milyon kişi ekleneceği öngörülüyor, PC fiyatları düşüyor, ülkemizdeki toplam nüfusun %55’i 25 yaşın altında, 58 milyon kişi mobil telefon kullanıyor. Bu Türkiye fotoğrafı, interaktif reklam pazarının ciddi bir büyüme yaşayacağını düşündürüyor. Bugün toplam reklam pastasının yalnızca %1’ini oluşturan interaktif alan, 2006 yılında %30, yani ortalamanın üzerinde büyüdü. Gelecek ise çok daha olumlu bir fotoğraf ile karşımızda duruyor. Zenith Medya’nın projeksiyonlarına göre 2007 yılı içerisinde toplam reklam pastası 3,1 milyar dolara erişecek. Buna paralel olarak interaktif alanın ise 40 milyon dolar olacağı öngörülüyor. Uzun sözün kısası, web bannerlarından e-posta pazarlamasına, sosyal network etkileşiminden arama motoru sponsorluklarına kadar geniş bir yelpazede araçlar sunan interaktif reklamcılığın gelecek 5 yıl içerisinde umulandan çok daha süratli bir biçimde pazar payını yükselteceğini düşünüyorum. Kamuoyu oluşturmada etkisi gün geçtikçe artan, geleneksel mecralara kıyasla çok daha hızlı, ekonomik ve yaratıcı olabilen interaktif pazara bugünden yatırım yapılmasını Türk iş dünyası açısından gerekli buluyorum. 2010 yılına kadar %61’e varan bir büyüme göstereceği ölçülen bu alan Millward Brown’un çalışmasına göre yaklaşık 200 milyon dolarlık bir hacime erişecek. Reklam yatırımları planlanırken dikkate alınması ve reklamverenlerin kaynaklarını buraya doğru kaydırılmasının önemli olduğu görüşündeyim. Geleceğin başarı öyküleri bugün atılacak vizyoner adımlarla bağlı. Microsoft Türkiye, Internet mecrasına inanıyor ve bu kapsamda atılmış IAB oluşumunu destekliyor. IAB’nin Kurucular Kurulu’nda yer almaktan kişisel olarak son derece mutluyum.”

Kurucular Kurulu’nda yer alan Reklamverenler Derneği Başkanı Hakan Uyanık reklamverenlerin konuya bakışını şu sözlerle özetliyor: “Bu yeni mecranın doğru ölçümlenmesi, bağımsız trafik raporlarının oluşturulması öncelikle sektörün diğer mecralar içersinde daha doğru şekilde değerlendirilmesini sağlayacaktır. İnteraktif mecralar günümüzde medya tüketiminden çok önemli bir pay almaktadır.

Buna karşın 2007’nin ilk yarısında toplam medya harcamaları içersinde interaktif mecraya yapılan yatırım yaklaşık 20 milyon dolardır. Geçmiş yıllara oranla önemli bir artış gerçekleşmiştir. Ancak sektörün potansiyelinin bundan çok daha yukarıda olduğuna inanıyoruz. Doğru, güvenilir ölçümleme ve sektörel standartların oluşması ile birlikte interaktif pazarın reklam harcamalarından aldığı pay kuşkusuz artacaktır. Reklamveren, yaptığı reklam yatırımlarının kaç kişiye ulaştığını doğru rakamlarla bilmelidir ki medya planlarını yaparken kime ve nasıl ulaşabileceğini belirleyebilsin. Interaktif mecranın tek elden ölçümlenecek ve sektör adına değer yaratacak olması da verilerin güvenirliği açısından çok önemlidir. Reklamverenler Derneği’nin de kurucuları arasında bulunduğu IAB’nin tüm tarafları bir araya getiren yapısı, sektörün gelişimine ivme kazandıracaktır.”

Kurucular Kurulu’nun bir diğer üyesi, Mynet Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli IAB Türkiye’ye başarılar dilerken, ‘Farklı paydaşlar bazında, mecranın doğru kullanımı için gerekli standartları oluşturacak olan IAB, özellikle de reklamveren nezdinde mecranın doğru anlatılmasını, algılanmasını ve mecranın daha etkin kullanımıyla büyüme trendinde pazara yaratması gereken katma değeri sağlayacaktır. İnternet reklamcılığının en önemli kriterlerinden biri olan “ölçümleme” gibi bir konunun IAB çatısı altında tek elden denetleniyor olması, platformda yeralan sitelerin/portallerin objektif değerlendirilmesini sağlayacak ve bu da paydaşlar nezdinde mecraya olan güven ortamını daha da çok destekleyecektir.’ sözleriyle platforma yönelik beklentisini dile getiriyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.