MediaCat

Havada ve karada şampiyonlar

MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen InstaChamp’te 11’inci dönemin şampiyonları belli oldu.

Havada ve karada şampiyonlar

InstaChamp’in 11’inci dönemi geride kaldı. Feed&Stories ve Interactive Formats bölümlerinde, Instagram’da reklam olarak yayınlanmış tüm işlerin yarışabildiği InstaChamp’in bu dönemki şampiyonları Ford – Zincir ve Türk Hava Yolları – Tarihi Yolculuk işleri oldu.

12’nci dönemin şampiyonu olmak için…

Instagram’da reklam şeklinde yayınlanmış tüm işlerin Interactive Formats ve Feed & Stories’den oluşan iki bölümde başvuruya açık olduğu InstaChamp’te bir sonraki dönemin şampiyonu olmak için son başvuru tarihi 10 Ağustos.

instachamp.mediacat.com üzerinden yapılan başvuruların 10 Ağustos’tan önceki üç ay içinde InstaChamp’te reklam olarak yayınlanmış olması gerekiyor.

Interactive Formats

Zincir

Reklamveren: Ford
Reklam Ajansı: Onedio
Medya Ajansı: Ingage

Strateji

Türkiye’nin ilk interaktif IG Story filmi Zincir 1 Ocak 00:01’de yayınlanarak hayata geçirildi. Story’lerle farklı bir deneyim sunulan, “anket” ile etkileşime geçilen seyirciler tercihleriyle rotayı çizip aşkla kariyer arasında kaldılar. İpuçlarıyla finalde aşkı, kariyeri veya ikisini birden kazanıp ikisini de kaybedebilirlerdi. Ayrıca dört final için dört ayrı influencer işbirliği yapıldı. Onlar da yayın gecesi paylaşımlarıyla projeye destek verdiler.

Mecraya uygunluk

Hedef kitlenin en aktif olduğu mecra olan Instagram’da, Stories en çok kullanılan özellik. IG, kullanıcılarına içerik tüketme ve içerik üretme deneyimini sunuyor. Onedio, Ford ve Ingage ile ortak hayata geçirilen Zincir ile kullanıcılara, tükettikleri içeriğin eş zamanlı olarak üreticisi olma fırsatı verildi. Kullanıcıda her anket sonrası diğer kullanıcılarla aynı fikirde olup olmadığını görme isteği, hikâyenin gidişatını etkileme isteği ve hikâyenin finalini görme isteği oluşturuldu.

Sonuç / Ölçümleme

Onedio’da yayınlanan afiş ve teaser’ın gösterimi 450K, etkileşimi 2K, erişimi 378K oldu. Sinema kullanımında 123 salonda 18K izleyiciye ulaşılırken, açık havada 151 noktada dijital ekran kullanımı ile 3,9 milyon kişiye erişildi.

Kampanyada Onedio IG hesabından yayınlanan 29 story ile 6 milyon gösterime, 5,2 milyon erişime, 425K anket etkileşimine ulaşıldı. Instagram’da gerçekleştirilen sponsorlu yayının erişimi 197K, gösterimi 262K, sonucu ise 27K oldu. Onediocom’da yayına giren masthead gösterimi 337K oldu.

Yaratıcılık

Hikâyede ana karaktere gelen ilk soru oldukça vurucuydu: “20 yıl öncesine mi yoksa 20 yıl sonrasına mı mektup yazarsın?” Bu ve benzeri sorularla, seyirciler hikâyeye farklı karakterleri dahil ettiler. Ana karakter, çocukluğunu da yaşlılığını da görebildi. Bu kritik anlarda, Ford Focus’un da teknolojik özellikleri gösterildi. Kullanıcılara hikâyeye dahil olma ve ona yön verme deneyimi sunuldu. Böylece klasik hikâye anlatımı, teknoloji de kullanılarak yeni bir forma büründü.

Feed & Stories

Tarihî Yolculuk

Reklamveren: Türk Hava Yolları
Reklam Ajansı: Tribal Worldwide İstanbul
Medya Ajansı: Native Media

Strateji

Yıllardır coşkuyla kutlanan 19 Mayıs bu yıl pandemi sebebiyle “hep birlikte” kutlanamayacaktı. Sosyal izolasyon dolayısıyla evde kalınan dönemde temel faydası insanları bir noktadan bir başka noktaya taşımak olan Türk Hava Yolları’nın bu özel güne kendi perspektifinden yaklaştığı bir kutlama önem kazanıyordu. Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a yolculuğuyla başlayan 19 Mayıs yine İstanbul’dan Samsun’a olan fakat bu sefer milyonlarca insanı taşıyan tarihî bir yolculukla anıldı.

Mecraya uygunluk

Dikey formatta hazırlanan içerik Instagram Stories üzerinden yayına alındı. Kullanıcılar da swipe-up aracılığıyla micro-siteye gelerek bu tarihi uçuşta yerlerini almaya yönlendirildi. Micro-sitedeki bilet illüstrasyonu da Story içeriğe yerleştirildi. Böylece kullanıcılar swipe-up yapmadan önce site hakkında ön bilgi sahibi oldular. Ayrıca tüm yönlendirmeler sessiz bir şekilde de mesajı verebilmesi adına metinlerle desteklendi.

Sonuç / Ölçümleme

Story toplam 783 bin 738 impression aldı ve toplam 735 bin 614 tekil kişiye erişti. Coversion Rate yüzde 91,48 olarak gerçekleşti. Story’ye tıklayan 100 kişiden 72’si internet sitesinden bilet oluşturdu. (19 bin 851 tıklama, 14 bin 305 bilet oluşturma) Bu story, proje boyunca reklamlı yayını devam eden story setinin bir parçası idi. Story seti toplamda; 8,2 milyon impression aldı. 7,5 milyon tekil kişiye erişti. 207,5K tıklama, 140,8K bilet kaydına dönüştü.

Yaratıcılık

19 Mayıs’ın Gençlik ve Spor Bayramı olmasına bir atıfla bu simgesel uçuşu iki genç pilot gerçekleştirdi. İnsanların micro-siteden kendi adlarına hazırlanan, özel tasarım sanal biletlerini almaları istendi. Böylece bu tarihi uçuşta yer alarak, sevdikleriyle sanal dahi olsa bir araya gelebilmeleri sağlandı. Alınan 9 milyonu aşkın biletle tüm Türkiye’yle beraber “dünyanın en yüksek katılımlı uçuşu” gerçekleştirilmiş oldu.

InstaChamp 11. Dönem Jüri Üyeleri

  • Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)
  • Serkan Tavşanoğlu (Facebook Türkiye, Agency Partner)
  • Hazım Bumin (Vaillant, Pazarlama Direktörü)
  • Pemra Açıktan (Rabarba, Yönetici Kreatif Direktör)
  • Özge Güven (TBWA\Istanbul, Tasarım Direktörü)
  • Onur Kavak (Letgo Türkiye, Genel Müdür)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.