InstaChamp’te zirve belli oldu

MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen InstaChamp'te ikinci dönem şampiyonları belirlendi.

Advertorial 07.08.2019 - 13:00 | MediaCat

MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen ve her ay en iyi Instagram reklamlarının belirlendiği InstaChamp’te ikinci dönemde zirvenin sahipleri belirlendi. Haziran döneminde Feed’de TEMA VAKFI – Doğa Çökmesin ve Story’de Samsung Electronics için Galaxy A50 – Video Poll kazananlar isimler oldu.

InstaChamp üçüncü dönem başvuruları hakkında detaylı bilgiye
buradan
ulaşabilir, başvurularınızı instachamp.mediacat.com adresinden yapabilirsiniz.

Feed

Doğa Çökmesin

Reklamveren: Tema Vakfı
Reklam Ajansı: Rabarba

Strateji

İnterneti o kadar çok seviyoruz ki sosyal medya kanalları çöktüğünde sanki dünyamız çökmüş gibi hissediyoruz. Bunu geçtiğimiz günlerde Instagram’ın teknik arızasıyla da yakından gördük. Halbuki endişelenmemiz gereken daha büyük bir çöküş var: Dünya! TEMA, krizi fırsata çevirerek insanlara ağaç katliamının dünyanın çöküşüne gebe olduğunu hatırlatmak istiyordu.

Sonuç / Ölçümleme

İçerik yayına alındığında 204 bin 848 gösterime, 152 bin 438 erişime ulaştı. 4 bin 768 beğeni alan içeriğin etkileşim sayısı bin 437 olurken, 2 bin 109 kişi TEMA’nın profilini ziyaret etti, 222 kişi ise gönderiyi kaydetti. Gönderi TEMA’ya 156 yeni takipçi kazandırdı. Gelen 49 SMS bağıșıyla son bir ay içerisinde, bir günde alınan en yüksek SMS rekoruna ulaşıldı. Bir takipçiden gelen yorum ise şöyle: “Bu ne kadar dikkat çekici bir paylaşım. Sosyal medyacınıza saygılar, tebrikler.”

Mecraya uygunluk

Instagram’ın, görüntünün olası içeriğini tanımlama özelliğini yaratıcı bir şekilde kullanıp bir ilk gerçekleştirildi. Konuşmaların iyice artmasıyla birlikte aksiyon alarak gerçek zamanlı ve yaratıcı bir iletişim çalışması gerçekleştirildi.

Yaratıcılık

Instagram çöktüğünde insanlar feed’lerindeki fotoğrafları tıpkı bu paylaşımdaki gibi gördü: Fotoğrafsız, görüntünün içeriğini tanımlayan metinsel öğelerle. Pek çok insanın, belki de milyonların, ilk kez gördüğü bu özellik içeriğe ilham oldu. İnsanlara, ağaçlar katledilmeye devam ettiği sürece görüntünün 2050’deki olası içeriği söylendi: Yedi veya daha fazla bina, üzgün insanlar, asfalt yol ve gri gökyüzü.

Stories

Galaxy A50 – Video Poll

Reklamveren: Samsung Electronics Turkey
Reklam Ajansı: Cheil Turkey
Kreatif Ajans: Wellcrea
Medya Ajansı: Publicis

Strateji

Pazarda artan rekabet karşısında Galaxy A serisi telefonları hedef kitlede bilinir hale getirmek ve ürünün rakiplerinden ayrışan özelliklerini etkin şekilde anlatmak isteniyordu. Global ürün tanıtım videolarını izlenebilir kılmak adına Instagram mecrasının dinamiklerine uygun içerik üretip deneyim yaratmak hedeflendi. Bunu yaparken hedef kitlenin akıllı telefon kullanım alışkanlıklarına dokunan temalar belirlendi. Kullanıcı geri dönüşlerine göre de içgörü toplama amaçlandı.

Sonuç / Ölçümleme

Tüm Türkiye 18-65 yaş aralığındaki Samsung, Samsung Galaxy, smartphone ile ilgili yaklaşık 17 milyon kişinin yüzde 57’sine erişildi. Yayın dönemi boyunca 9,7 milyon kişiye 10,6 milyon gösterim yapıldı. 17 bin 416 adet tıklamayla siteye trafik sağlandı. Toplamda 855 bin 935 adet poll etkileşimi gerçekleşti. (Yüzde 67,3 “video izlemek”, yüzde 32,7 “fotoğraf çekmek”)

Mecraya uygunluk

Polling, Instagram’da kullanıcılar tarafından sıkça kullanılan bir özellik. Ajans da insanların severek kullandığı bu özellikle markanın özelliklerini bir araya getirerek Instagram Stories’e özel olarak hazırlanmış içeriğiyle etkileşim yarattı.

Yaratıcılık

Global bir içeriği direkt olarak kullanmak yerine yepyeni ve Instagram Stories’e uygun olarak üretilen Video Poll sayesinde markayla ilgilenen kişilere erişim amaçlandı.

InstaChamp 2. Dönem Jüri Üyeleri

  • Alper Eroğlu (Unilever Türkiye, Yönetim Kurulu Üyesi)
  • Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)
  • Hakan Kaplan (Doğuş Müşteri Sistemleri, CEO)
  • Irmak Emekdaş (Facebook Türkiye, Sektör Lideri)
  • Onur Kavak (Letgo, Genel Müdür)
  • Özge Güven (TBWA\Istanbul, Tasarım Direktörü)
  • Pemra Ataç Açıktan (Rabarba, Yönetici Kreatif Direktör)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.