İngiltere’den cinsiyetçi reklamlara yasak

Cesur erkek ve kırılgan kadın klişeleri tarihe karışacak.

17.06.2019 - 17:48 | Ayperi Atik

İngiltere'den cinsiyetçi reklamlara yasak

İngiltere’de reklam standartlarını belirleyen ve düzenleyen en yetkili kurum ASA (Advertising Standards Authority), cinsiyet klişelerine ve stereotiplere yer veren reklamları yasaklama yönünde önemli bir adım attı. Buna göre, kadınlar temizlik yaparken erkeklerin ayaklarını uzatıp dinlendikleri veya kadınların otomobil park etmekte zorlandıkları reklam klişeleri tarih oluyor. ASA’in yaptığı düzenlemede markalara yeni uygulama için altı ay veriliyor. Yeni uygulamanın, fiziksel özellikleri sosyal ortamlardaki başarılarla bağdaştıran; erkekleri cesur kadınları ise kırılgan olarak resmeden reklamları da içerdiğini ekleyelim.

ASA’in aldığı kararların arkasında, reklamların toplumdaki cinsiyet eşitsizliklerini desteklediğini gösteren “Depictions, Perceptions and Harm” isimli raporları var. Reklamlardaki cinsiyetçi dünyayı yok etmeyi amaçlayan bu yeni kurallar dizisiyle İngiltere, daha önce benzer başlıklarda uygulamaları bulunan Belçika, Fransa, Finlandiya, Yunanistan, Norveç, Güney Afrika ve Hindistan gibi ülkelerin arasına katılmış oldu.

ASA’in yayınladığı raporun yanı sıra yeni yasakları gerekçelendiren başka araştırmalar da var elbette. Örneğin, Geena Davis Enstitüsü’nün Google ile yaptığı çalışmaya göre, 2006 yılından 2016 yılına kadar reklamlarda rol alan kadın sayısı değişmedi, erkeklerinki ise dörde katlandı. Ayrıca erkekler reklamlarda kadınların yedi katı kadar konuşma hakkına sahip oldu. Reklamların dörtte birinde erkekler yer alırken, kadınlar sadece yüzde 5’lik bir yere sahip oldu. Lloyd Banking Grup da 2016 yılında benzer verileri topladı. Kadınların reklamlarda genellikle “güzellik, annelik ve baştan çıkarma” gibi başlıklarla birlikte resmedildiğini ortaya koydu.

Kaynak: bbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.