İngiliz The Economist’ten Erdoğan’a imaj tavsiyeleri

Türkiye'de yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerini son sayısında ele alan İngiliz The Economist dergisi,

30.03.2007 - 17:58 | MediaCat

Türkiye’de yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerini son sayısında ele alan İngiliz The Economist dergisi, Başbakan Erdoğan’a seçimler öncesinde imaj tavsiyelerinde bulundu. Economist, Erdoğan’ın toplumda karizmatik biri olarak görüldüğü ve Cumhurbaşkanlığından ziyade genel seçimlere katılması halinde seçimi büyük bir ihtimalle kazanacağı yorumunuda bulundu.

Dergi, generallerin her seçimde kendilerine söz hakkı verilmesini istediklerini ve 1961 yılında saygın bir akademisyen bazı generallerin silahları altında adaylıktan çekilmek zorunda bırakıldığını hatırlatarak bugün generallerin AB ile müzakere halinde bulunmalarından ötürü silah göstermediklerini ve Türkiye’nin son yıllarda çok daha demokratik bir yapı kazandığını yazdı.Ordunun gölgesinin hala cumhurbaşkanlığı seçiminde görüldüğü yorumunda bulunan dergi, generallerin Türkiye’nin risk altında olduklarını iddia ettiklerini aktardı. Tüm bu endişelerin Erdoğan’ın ılımlı dindar olmasından ve eşinin başörtülü olmasından dolayı olduğunu yazan dergi, Türkiye’de sadece Erdoğan ya da Abdullah Gül’ün eşinin değil, kadın nufusunun yarısının başörtülü olduğuna da değindi.

Economist, Türkiye’de gerçekten işler bu kadar kötü mü? diye sorarak, Erdoğan hükümetinin bugüne kadar Türkiye’nin laik yapısına dokunmadığını, hükümetin işbaşına gelmesinden bu yana çok önemli reformları yasalaştırdığını yazdı. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduktan sonra “ordunun tüm telaşının kendi egemenliğinin kısıtlanacağı olduğunu” vurgulayan dergi, İşadamı Ümit Boyner’e, “Ordu Edoğan’ı durdurmak için ne yapabilir? Bir darbe yapabilir mi?” sorusunu yöneltti. Boyner’in “Darbe günleri artık eskilerde kaldı.” şeklindeki cevabını da yazısına aktaran dergi, ordunun yine de Erdoğan’a hayatı zehir etmek için elinden geleni yapacağını yazdı. Dergi ayrıca, AK Parti’nin popüleritesine rağmen Ordu’nun bu şekilde davranmasının ülkedeki tansiyonu daha da yükselteceğine dikkat çekti.

Dergi, Erdoğan’ı destekleyen birçok kişinin bile kendisinin Cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini düşünüdüğüne yer vererek Erdoğan’ın toplum içindeki karizmasıyla genel seçimlere tekrar girmesi halinde büyük bir ihtimalle seçimleri büyük farkla kazanacağını iddia etti. Aksi takdirde koalisyon hükümetine gideceğine dikkat çeken dergi, Türkiye’nin tekrar eski kriz günlerine dönebileceği yorumunda bulundu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.