İndirimli satış reklamlarına ‘standart’ geliyor

Media Markt mağazasının açılış günündeki promosyonlu satışlar nedeniyle izdiham yaşanmasının ardından

04.10.2007 - 09:23 | MediaCat

Media Markt mağazasının açılış günündeki promosyonlu satışlar nedeniyle izdiham yaşanmasının ardından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, indirimli satışlara ilişkin reklam ve ilanlara standart getiriyor.

Yapılacak yasal düzenlemeyle iki haftadan kısa süreli olan indirimlere ilişkin ilan ve reklamlarda her üründen stoklarda kaç adet bulunduğu, fiyatın ne kadar düştüğü belirtilecek. Böylece mağazaların az sayıda indirimli ürün için müşteri çekmesi önlenecek.

Hazırlanan yönetmelikle mevsimsel ya da tasfiye nedeniyle yapılan indirimler dışındaki kısa süreli indirimlerin tüketiciyi yanıltmadan duyurulması sağlanacak.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye genelindeki mağazalara yönelik yoğun denetime başlayacak. Kısa süreli indirim yaptığı halde ilanlarında yönetmelikteki ayrıntılara yer vermeyen ya da yanıltıcı ilan ve reklam kullanan mağazalara ceza kesilecek.
Mevcut düzenlemeye göre, söz konusu ceza miktarı yerel ilan ve reklamlarda 5 bin 912 YTL, ulusal reklam ve ilanlarda ise 59 bin 12 YTL.

Kaynak: Milliyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.