İlk Oscar’lar sosyal medyadan

Sinema dünyasının heyecanla beklediği Oscar Töreni’ne sayılı günler kala Oscar adaylarının sosyal medya görünürlüğü ile ilgili araştırma sonuçları belli oldu.

25.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Sinema dünyasının heyecanla beklediği Oscar Töreni’ne sayılı günler kala Oscar adaylarının sosyal medya görünürlüğü ile ilgili araştırma sonuçları belli oldu.

Sosyal medya ajansı The Netfork’un sosyal medya takip aracı Meltwater Buzz’ı kullanarak yaptığı dinleme, ‘‘En İyi Film’’, ‘‘En İyi Yönetmen’’, ‘‘En İyi Aktris’’ ve ‘‘En İyi Aktör’’ olmak üzere dört kategoride gerçekleşti. 10-24 Şubat 2011 tarihleri arasında bu dört kategorideki adaylara dair değinmeler Türkçe filtreden geçirilerek sosyal medyanın nabzı tutuldu. Dinlemenin sonucunda adaylarla ilgili toplam 5242 değinme takibe takıldı.

Yapılan dinlemeye göre, Oscar ödüllerinde “En İyi Film” kategorisinde yarışan 10 aday arasında 520 kez ile en çok değinilen film 127 Saat (127 Hours) oldu. Onu 417 değinmeyle Başlangıç (Inception) izlerken, üçüncü sırayı 371 değinmeyle Zoraki Kral (The King’s Speech) aldı. 127 Saat ve Zoraki Kral aynı zamanda dört kategoride yer alan adaylar arasında Twitter’da en çok değinilenler oldu. Zoraki Kral’la ilgili Tweet’lerde ise filmin kendisinden çok, adının Türkçe’ye çevrilişine değinildi.

27 Şubat 2011 Pazar akşamı gerçekleşecek olan törenin kuşkusuz bir diğer önemli kategorisi olan “En İyi Yönetmen”in 5 adayı arasında sosyal medyada ipi göğüsleyen isim ise Siyah Kuğu (Black Swan) ile Darren Aronofsky oldu. Hakkında 227 değinme gerçekleşen Darren Aronofsky’yi Zoraki Kral filminin yönetmeni Tom Hooper 221 değinmeyle takip etti. Üçüncü sıraya ise 194 değinmeyle David Fincher (Sosyal Ağ – The Social Network) oturdu.

Dört kategorideki adaylar için toplam 5242 değinmenin gerçekleştiği sosyal medyada, “En İyi Aktris” kategorisindeki adaylar arasında görünürlük açısından birinciliği bu yılki Altın Küre’yi de Siyah Kuğu’daki performansıyla kazanan Natalie Portman elde etti. Portman için söz konusu dönemde 154 değinme gerçekleşti. Sosyal medyada ikinci sırada 137 değinmeyle Nicole Kidman (Tavşan Deliği – Rabbit Hole) yer alırken, üçüncü sıraya 122 değinmeyle Jennifer Lawrence (Gerçeğin Parçaları – Winter’s Bone) oturdu.

“En İyi Aktör” dalındaki 5 aday arasında en çok değinilen isim ise Portman gibi yine bu yıl Altın Küre’yi kazanan Colin Firth (Zoraki Kral) oldu. Onu 179 değinmeyle Javier Bardem (Biutiful) ve 164 değinmeyle James Franco (127 Saat) izledi.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.