İlk 6 ayda verilen ceza: 5 milyon 870 bin YTL

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı reklam, ayıplı mal ve hizmetler, kapıdan satışlar, kredi kartları, paket tur, mortgage, kampanyalı satışlar

05.11.2007 - 14:38 | MediaCat

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı reklam, ayıplı mal ve hizmetler, kapıdan satışlar, kredi kartları, paket tur, mortgage, kampanyalı satışlar, fiyat etiketleri, indirimli satışlar, garanti belgesi, kredi kartları yıllık ücretleri, mesafeli satışlar, elektrikli ev aletleri hakkında rekor miktarda ceza yağdırdı. Reklam Kurulu Başkanlığı, ilk altı ayda firmalara 3 milyon 830 bin, mecra kuruluşlarına ise 2 milyon 40 bin olmak üzere toplam 5 milyon 870 bin YTL idari para cezası verdi.


29 bin 398 başvuru oldu…

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Bütçe Tasarısı’nda, bu yılın ilk 6 aylık döneminde, Tüketici ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü’ne, promosyon, taksitli, kampanyalı ve kapıdan satışlar, ayıplı mal ve hizmetler, turist şikayetleri konularında merkez ve taşra teşkilatına toplam 15 bin 531 adet, Tüketici Sorunları Heyetlerine 29 bin 398 başvuru yapıldığı belirtildi. Yapılan başvurulardan 27 bin 126 adedi tüketici lehine, 7 bin 94 adedi ise tüketici aleyhine sonuçlandı. Tüketici ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü’ne bağlı, Reklam Kurulu Başkanlığı ilk altı ayda adeta ceza yağdırdı. Bu dönemde Reklam Kurulu’na 792 başvuru yapılırken, 278 dosya incelemeye alındı. Yasalara aykırı bulunan 199 dosya hakkında işlem yapıldı. Bunun sonucunda firmalara 3 milyon 830 bin YTL para cezası, mecra kuruluşlarına ise 2 milyon 40 bin YTL para cezası kesildi.

Bakanlık, kapıdan kampanyalı ve mesafeli satışlara konusunda 8 firmada inceleme ve denetim yaptı. 567 adet sözleşme yasalara aykırı bulunduğu için 137 bin YTL para cezası verildi. Kampanyalı satışlar konusunda ise 15 firma denetlendi ve 135 bin YTL para cezası kesildi. Mesafeli satışlar konusunda ise 10 firma mercek altına alındı ve 3 bin YTL para cezası verildi.

Paket Tur, firmalarında yapılan denetimlerde ise 70 bin YTL değerinde ceza kesildiği bildirildi. Garanti belgesi konusunda 4 firmada yapılan inceleme ve denetim sonucunda 5 bin 40 YTL ceza kesilirken, satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi konusunda 2 firmada yapılan inceleme ve denetim sonucunda suç duyurusu raporu hazırlandığı belirtildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.