İlk ‘Super-HD’ yayın yapıldı

Full-HD'den tam 16 kat daha fazla çözünürlük sağlayan teknoloji, İngiltere ve Japonya arasında...

30.09.2010 - 00:00 | MediaCat

Full-HD’den tam 16 kat daha fazla çözünürlük sağlayan teknoloji, İngiltere ve Japonya arasında bir deneme yayınıyla test edildi.

Tüketici piyasası, ve fiyatlar, henüz Full-HD’ye yeni yeni alışırken dünyada ilk ‘Super-HD’ yayın denemesi başarıyla gerçekleştirildi. Yayının çözünürlüğü tam 7680×4320 piksel. Dünyanın bu ilk super-HD çözünürlüklü yayını, BBC ile Japon NHK televizyonları arasında yapıldı. Deneme yayını sırasında İngiliz The Charlatans grubunun stüdyodaki canlı performansı, Japon televizyonunun stüdyolarına geçildi.

Japonya’nın devlet televizyonu NHK tarafından geliştirilen teknoloji, bugünkü Full-HD televizyonlardakinden 16 kat daha yüksek çözünürlüğe sahip. HD yayınların çoğu 1366×768 piksel çözünürlükte yapılıyor. Piyasada satılan ve fiyatları hala el yakan Full-HD televizyonların çözünürlüğüyse 1920×1080 piksel. Super-HD teknolojisinde piksel sayısı enine ve boyuna 4 kat daha fazla. Bu da santimetrekare başına 16 kat daha fazla piksele denk geliyor.

Japon televizyonu Super-HD yayınları 2020’de başlatmayı planlıyor. Ancak 2012’de yapılacak Londra Olimpiyatları sırasında, saha ve meydanlardaki dev ekranların bazılarında Super-HD yayın yapılması bekleniyor.

ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.