“İletişim ağınız kadar etkili, etki ağınız kadar güçlüsünüz”

Deloitte, Ford Otosan ve Schneider Electric’in insan kaynakları yöneticileri Monster’ın rehberliğinde yaşadıkları HR 2.0 deneyimlerini PERYÖN tarafından düzenlenen 25. Avrupa İnsan Yönetimi Konferansı’nda paylaştı.

30.09.2011 - 00:00 | MediaCat

Deloitte, Ford Otosan ve Schneider Electric’in insan kaynakları yöneticileri Monster’ın rehberliğinde yaşadıkları HR 2.0 deneyimlerini PERYÖN tarafından düzenlenen 25. Avrupa İnsan Yönetimi Konferansı’nda paylaştı. Üç şirketin yöneticileri, geleneksel yöntemlerin ihtiyaçlar karşısında yetersiz kaldığı konusunda fikir birliğine varırken HR 2.0 dönüşümüne uyum sağladıktan sonra aradıkları yeteneklere daha kolay ulaşabildiklerinin altını çizdi.

Personel Yönetimi Derneği’nin (PERYÖN) 29 – 30 Eylül tarihlerinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde düzenlediği 25. Avrupa İnsan Yönetimi Konferansı, insan kaynakları dünyasını en son gelişmelerin, tecrübelerin, önerilerin ve geleceğe dair tahminlerin paylaşıldığı bir platformda buluşturdu. Konferansın ilk gününde, Monster Gelişen Pazarlar Başkan Yardımcısı Ebru Çapa’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen “İnsan Yönetiminde Büyük Değişim Çağı: HR 2.0 Uygulamaları” oturumunda Deloitte İnsan Kaynakları Sorumlu Ortağı Özlem Gören Güçdemir, Schneider Electric Türkiye ve Orta Asya İnsan Kaynakları ve İç İletişim Direktörü Aylin Olsun ve Ford Otosan İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü Nursel Ölmez Ateş HR 2.0 değişiminin öncüsü Monster ile yaşadıkları deneyimlerini anlattı.

“Dijital devrim insan kaynaklarının ihtiyaçlarını ve çözümlerini yeniden tanımladı”

Oturumun açılışında konuşan Monster Gelişen Pazarlar Başkan Yardımcısı Ebru Çapa yeteneklere ulaşma konusunda geleneksel yolların yetersiz kalmasıyla ortaya çıkan HR 2.0 kavramının aranılan yeteneğe ulaşma, yeteneği ikna etme ve yeteneği elde tutma süreçlerine sağladığı faydaları ve Monster’ın HR 2.0 yaklaşımını ayrıntılarıyla anlattı. Dijital devrimin çağın gereksinimlerini ve bu gereksinimlere verilecek yanıtları kökten değiştirdiğini ifade eden Ebru Çapa, artık tüm hedef kitlelerin sosyal iş ağları ve sosyal paylaşım ağlarına büyük rağbet gösterdiğini ve şirketlerin aradıkları yeteneklere ulaşmak için bu tür mecralarda var olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Yeteneklere ulaşmak için doğru yerde, doğru zamanda, doğru mesaj

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de doğru yeteneklerin bulunmasının zorluğuna vurgu yapan Çapa, şirketlerin aradıkları yeteneklere ulaşıp ellerinde tutmaları için doğru mesajı, doğru yerde ve doğru zamanda vermeleri gerektiğini ifade etti. Şirketlerin Y neslinin ihtiyaç ve beklentilerini iyi analiz etmeleri gerektiğini söyleyen Çapa, Y nesline mensup günümüz gençlerinin kariyerleri konusunda daha esnek olduğunu sözlerine ekledi. Şirketlerin, yetenek savaşlarının sürdüğü bu ortamda ancak sahip oldukları “iletişim ağı kadar etkili ve etki ağı kadar güçlü” olduğunu vurgulayan Ebru Çapa, Monster’ın Facebook, Linkedin, Twitter, YouTube gibi kanallar aracılığıyla aranılan yeteneğe ulaşma sürecinde dünyadaki tüm şirketlere en uygun çözümleri sunduğunu belirtti ve sağladıkları yazılım çözümleriyle HR 2.0 devrindeki işe alım süreçlerinin takibini tüm şirketler için daha kolay ve daha az maliyetli hale getirdiklerini sözlerine ekledi.

Nitelikli işgücüne ulaşma sürecini sosyal medya üzerinden yürütmek

Panelde konuşan Ford Otosan İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü Nursel Ölmez Ateş, Ford Otosan olarak artan üretim ihtiyacını karşılayacak üretim ve Ar-Ge mühendislerine ihtiyaç duyduklarını belirterek bu büyümeyi geleneksel yöntemlerle gerçekleştirme konusunda karşılaştıkları sıkıntılardan bahseden Ateş, nitelikli işgücüne ulaşma süreçlerini Monster rehberliğinde sosyal medya üzerinden yürütme kararı aldıklarını belirtti. Yeni dünyanın yeni gereksinimlerini karşılamada Monster’ın 360 derece işe alım çözümleri sayesinde hızlıca sonuca gittiklerini anlatan Nursel Ölmez Ateş, Monster’ın Facebook üzerinde yönettiği Ford Türkiye Kariyer sayfası aracılığıyla mesajlarını doğru kişilere, doğru zamanda iletebildiklerini vurguladı. Süreç boyunca mesajlarının 14 milyon kişiye ulaştığını söyleyen Ford Otosan İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü, aradıkları niteliği karşılayan 500’ün üzerinde başvuruyu elde ettiklerini ifade etti.

Verilen mesajlarda tam isabet

Panelin bir diğer konuğu olan Deloitte İnsan Kaynakları Sorumlu Ortağı Özlem Gören Güçdemir, web sitesi, kariyer portali, kariyer günleri ve kariyer fuarları gibi geleneksel unsurların kullanımı ile aranılan bir yeteneğe ulaşma amacını karşılayamadıklarını belirten Güçdemir, hedefledikleri niteliklerde adaylara ulaşmak için verimli, düşük maliyetli bir geçide ihtiyaç duyduklarını belirtirken Monster’ın tüm dünyada sergilediği uzmanlıktan yararlanmaya karar verdiklerini ifade etti. Deloitte’un sosyal iş ağlarındaki sayfalarını Monster’ın yönetimine devrettiklerini söyleyen Güçdemir, şirketin açık pozisyonlarının, eğitimlerinin, duyurularının, sektörel haberlerin, raporların ve karşılıklı söyleşilerin yer aldığı bir platforma çok kısa bir sürede sahip olduklarını ifade etti. Güçdemir, bu proje sonucunda staj ve iş başvurularında 2 kat artış yaşadıklarını, ilk beş ayda yıllık takipçi sayısı hedeflerinin %75’ine ulaştıklarını ifade ederken, sahip oldukları takipçi kitlesinden açık pozisyonlarına uygun yetenekleri ve yöneticileri kolayca bulduklarını sözlerine ekledi.

Tercih edilen sektör ve işyeri algısının oluşturulması önemli

Panelin bir diğer konuğu da Schneider Electric Türkiye ve Orta Asya İnsan Kaynakları ve İç İletişim Direktörü Aylin Olsun’du. Sosyal medya araçlarının interaktif, hızlı, şeffaf ve basit olduğuna dikkat çeken Aylin Olsun, Schneider Electric’in sahiplendiği değerlerin bu araçlarla örtüştüğünü ve HR 2.0 devrimini bu nedenle şirket olarak kucakladıklarını belirtti. Aradıkları genç ve nitelikli mühendislere ulaşmak için Monster ile birlikte çalıştıklarını ifade eden Aylin Olsun, tamamen faaliyet gösterdikleri sektöre ve Schneider Electric’in değerlerine göre uyarlanmış HR 2.0 çözümlerinin çok faydasını gördüklerini söyledi. Enerji sektörü için mühendisler arasında tercih edilen bir sektör algısı oluşturmaya ağırlık verdiklerine dikkat çeken Olsun, tüm sosyal ağları kucaklayan ilk İnsan Kaynakları uygulamasını başlattıklarını, Facebook, Twitter ve Linkedin ve Foursquare üzerinden Monster’ın rehberliğinde hedef kitlelerine yönelik bir iletişim gerçekleştirdiklerini ve enerji sektöründe çalışmak isteyen mühendisleri aynı çatı altında buluşturmayı başardıklarının altını çizdi. Söz konusu uygulamaların şirketin iş arayanlar üzerinde yarattığı algıyı da son derece olumlu hale getirdiğini söyleyen Aylin Olsun, Facebook, Linkedin ve Twitter kariyer sayfalarında yapılan yorumlarda bu algıyı rahatlıkla hissedebildiklerini sözlerine ekledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.