İklim krizine karşı yükselen otomobil kulesi

Västtrafik'ten toplu taşımanın çevreye faydalarını göstermenin ilgi çekici bir yolu.

24.01.2023 - 16:15 | Sencer Uçar

İklim krizine dair hemen her gün rastlanan bilgi ve istatistikleri daha çarpıcı hâle getirmek isteyen İsveçli toplu taşıma markası Västtrafik, toplu taşımanın çevresel kazanımlarını araçların oluşturduğu sütun grafikle gösteriyor.

Yaratıcı süreçlerini Forsman & Bodenfors’un üstlendiği film, akaryakıtla çalışan otomobillerin üst üste dizilmesiyle açılıyor. Sonrasında akaryakıtlı otomobillerin oluşturduğu kulenin hemen yanında elektrikli otomobiller sıralanırken, sol tarafa tek bir elektrikli otobüsün gelişi ve karbon emisyon oranlarının belirmesiyle grafik tamamlanıyor. Film, çevreci bir mesajla, toplu taşıma kullananlara teşekkürle noktalanıyor.

Västtrafik CEO’su Lars Backman, “Bu kampanyayla istatistiklerin daha fazla insana ulaşmasını istedik zira iklim hedeflerine ulaşabilmemizin yolu kaynakları paylaşmaktan geçiyor. Birlikte seyahat etmeye daha fazla ihtiyacımızı var, milyonlarca akaryakıtlı aracı elektriklilerle değiştirmek yeterli değil” yorumunda bulunuyor.

Forsman & Bodenfors Reklam Yazarı Pontus Caresten Lychou ise istatistiklerin karmaşık şeyleri açıklamada etkili ancak genellikle de sıkıcı olduğunu, toplu taşımanın faydalarını en açık ve ilgi çekici şekilde göstermek istediklerini söylüyor.

Västtrafik daha önce de toplu taşımayı teşvik etmek ve karbon salımını azaltmak için araçlarından uzaklaşacak 30 bin sürücüye iki hafta ücretsiz ulaşım sunmuş, çağrısını 30 bin oyuncak arabadan oluşan enstalasyonla pekiştirmişti.

KÜNYE

  • Reklamveren: Västtrafik
  • Reklam Ajansı: Forsman & Bodenfors
  • Prodüksiyon Şirketi: Camp David Film
  • Yönetmen: Faramarz Gosheh
Kaynak: LBB Online

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.