II. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali 7 Aralık’ta

Tarihsel, kültürel ve ticari işlevler yüklenerek, güzergahındaki her coğrafyada kültürlerarası diyaloğun ve barışın simgesi olan ipek Yolu, günümüzde de benzer işlevini sürdürüyor.

06.12.2007 - 15:45 | MediaCat

Tarihsel, kültürel ve ticari işlevler yüklenerek, güzergahındaki her coğrafyada kültürlerarası diyaloğun ve barışın simgesi olan ipek Yolu, günümüzde de benzer işlevini sürdürüyor. Bu tarihsel rota üzerinde olan ve olmayan çeşitli kültür ve ülkelerin, yedinci sanat sinema aracıyla yakınlaşması amacıyla düzenlenen “Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali”, Anadolu’da ipeğin anavatanı olan Bursa’dan dünyaya bir kez daha merhaba diyecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 7–13 Aralık 2007 tarihleri arasında ikincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, Bursa’nın kültür sanat yaşamını, saygın ve uluslararası bir film festivaliyle yeniden renklendirmeye hazırlanıyor.

Dünya sinemasının seçkin örneklerinin bir araya getirildiği ve çoğu Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşacak olan 50’yi aşkın uzun metraj filmden oluşan programıyla festival, tarihini özenle korumayı başarabilen az sayıdaki kentten biri olan Bursa’da, iddialı bir sinema şöleni sunmayı amaçlıyor.

II. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, bu yıl geçtiğimiz yıla göre üç misli genişleyen programıyla Bursa’da daha çok izleyiciyi, daha çok filmle buluşturacak. Geçen yıl beş gün süren festival, bu yıl, bir hafta boyunca Bursalılara tam bir sinema bayramı yaşatacak.


Asya’dan Avrupa’ya

Tarihi İpek Yolu’nun önemli bir durağı olan Türkiye’nin, hem Avrupa hem de Asya ile olan bağlarının, iki kıtanın kültürel değerlerinin buluşmasına ev sahipliği yapmak için önemli bir fırsat olduğu hedefiyle yola çıkan festival, film programını oluştururken, İpek Yolu rotasındaki ülkelerin ulusal sinemalarından son dönem örnekleri derlemeye özen gösteriyor.

Festivalin “Ödüllü Filmler” bölümünde; Christian Mungui’nin 2007 Cannes Film Festivali Altın Ayı ödüllü filmi “4 Ay, Üç Hafta, İki Gün – 4 Months, 3 Weeks, 2 Days”; ünlü yönetmen Kim Ki Duk’un Cannes Film Festivali’nde yarışmalı bölümde gösterilen filmi “Nefes – Breath”; 2007 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü alan Quanan Wang imzalı “Tuya’nın Evliliği – Tuya’s Marriage” gösterilecek.

Festivalde, “Ülkeler Renkler Sesler” başlığı altında ABD, İspanya, İsrail, İsveç, Macaristan ve Meksika sinemasından örnekler Bursalı sinemaseverlerle buluşurken; “Bosna – Savaşın Tortuları” bölümü; Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovenya ve Almanya’dan yapımlarla, izleyiciye yıkımın izlerini gösterecek. Festivalin adıyla özdeş “İpek Yolu’ndan”; Bangladeş’ten başlayarak Hindistan’a uğrayıp Belçika’da sonlanan üç filmlik bir bölüm. “İpek Yolu’nda Bir Ülke: İran” bölümünde ise bu ülke sinemasından 2006 yapımı dört film, festivalin konuğu olacak.

Ayrıca; ABD, Almanya, Avusturya, Brezilya, Bosna, Estonya, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İran, İspanya, İsrail, İsveç, Kanada, Litvanya, Meksika, Mısır, Rusya ve Türkiye’den uzun metraj, belgesel ve kısa filmlerin gösterileceği II. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, bu ülkelerden yüzün üzerinde yönetmen, oyuncu ve festival yöneticisini de Bursa’da ağırlayacak.

“İpek Yolu”; uluslararası ve ulusal gösterim programının yanı sıra özel gösterimler, söyleşiler, sergiler, sinema kursları ve atölyeler gibi zengin yan etkinlikleriyle de tüm sinemaseverleri sinemayla dolu bir hafta geçirmek üzere Bursa’ya davet ediyor.

II. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin Onursal Başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Festival Başkanlığını ise sinema tarihçisi ve yazarı Burçak Evren üstleniyor.

DÜNYADAN ‘İLK FİLM’LER YARIŞACAK

İpek Yolu Festivali’nde bu yıl, Çin’den ABD’ye, Rusya’dan Almanya’ya dek dünyanın çeşitli ülkelerinde ilk uzun metrajlı filmlerini çeken yönetmenlerin filmleri yarışacak.

11 “ilk film”in katıldığı “Uluslararası Altın Karagöz Film Yarışması”nda Türkiye’yi Aren Perdeci’nin 2007 tarihli filmi “Yanlış Zaman Yolcuları” temsil edecek. Uluslararası saygın isimlerden oluşan yedi kişilik büyük jürinin seçeceği “en iyi ilk film”, 40 bin USD ile “Altın Karagöz” ödülünün sahibi olacak. Festivalde ayrıca; “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yönetmen” dallarında da Altın Karagöz ödülü verilecek.

Uluslararası Altın Karagöz Film Yarışması Büyük Jürisi aşağıdaki isimlerden oluşuyor:
Labina Mitevska (Makedonya/Oyuncu), Abdullah Sidran (Bosna-Hersek/Senarist), Juan Mora Catlett (Meksika/Yönetmen), Zoltan Kamondi (Macaristan/Yönetmen), Mithat Alam (Mithat Alam Film Merkezi Kurucusu) ve Giorgos Kolozis (Yunanistan/Yönetmen).


AHMET VEFİK PAŞA ONUR ÖDÜLÜ FATMA GİRİK’İN

“İpek Yolu”nda her yıl bir Türk sinemacısına, Bursalı bir sanatçı veya bilim adamının anısına “onur ödülü” verilecek. Ödülün adı bu yıl için “Ahmet Vefik Paşa Onur Ödülü” olarak belirlendi. Geçen yıl aynı ödül Muhsin Ertuğrul adına verilmişti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.