“İç giyim kategorisini ayakkabıya benzetiyoruz”

KİEP sektörünün değişen dinamiklerini Suwen Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Can Dilek'ten dinledik.

14.03.2022 - 16:56 | Simge Şenses

Tüketicilerin KİEP (kadın iç giyim, ev giyim, plaj giyim ve çorap) sektöründeki satınalma alışkanlıklarını ve dijital dönüşümün sektördeki yansımalarını Suwen Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Can Dilek’le konuştuk.

İç giyim sektöründe tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları ne yönde seyrediyor? E-ticaretin toplam satışlardaki payı ne kadar baskın?

Kadın hedef kitlenin marka sadakatini çoğu zaman kendi deneyimleriyle oluşturduğu iç giyim kategorisinde, şık ve rahat vaadini gerçekleştirmenin, daha da önemlisi sürdürmenin her marka için oldukça zorlu bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Buna rağmen Suwen’in ürün kalitesinin bize sağladığı büyük bir avantaj var. Biz, iç giyim kategorisini bir yönü ile ayakkabıya benzetiyoruz. Ayakkabımızın yarım beden büyük ya da küçük olması günlük yaşam kalitemizi nasıl derinden etkiliyorsa, sütyende de buna benzer bir hassasiyetin olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla uluslararası markaların kalitesini erişilebilir fiyatlara sunarken, kalitemizden de taviz vermiyoruz. Bağımsız araştırma şirketi TGI’nın gerçekleştirdiği çalışmaya göre markamızı deneyenlerin yüzde 94 ila 97’si bizi yakınlarına tavsiye ediyor. Gurur duyduğumuz bu tabloyu korumak için durmaksızın çalışıyoruz.

Pandemi öncesinde geleneksel ve dijital mağazalardan ürün satın alan müşteri profillerimiz farklıydı. Ürünleri denemeden satın almak istemeyen kadınlar, pandemi dönemindeki zorunlu evde kalma süreciyle bu kategoride de alışverişlerini dijitale taşımaya alıştılar. Gerek kendi internet sitemiz suwen.com.tr gerekse güçlü e-ticaret platformları üzerinden yaptığımız satışlarda son dönemde önemli bir ivme yakaladık. Özellikle ev giyim ve iç giyim kategorimizle 2021 yıl sonu itibarıyla 2019’a kıyasla 15,8 katına büyüyen bu satış kanalında, net satışların yüzde 43,7’si Suwen’in kendi internet sitesinden, yüzde 56,3’ü de önde gelen e-ticaret platformlarından geliyor.

Online alışverişe en çok ilgi gösteren bölgeler ve yaş grupları hangileri?

Bu yılın başında TGI ile 2 bin 73 kişinin katılımıyla bir müşteri deneyimi araştırması yaptık. Anketi cevaplayan müşterilerimizin yüzde 32’si internet mağazamızı tercih ettiklerini belirtti. Veriler ışında, internet mağazamızdan alışveriş yapanların yüzde 42’sinin 16-24, yüzde 39’unun ise 25-34 yaş aralığında olduğunu söyleyebiliriz. Müşterilerimize kullandıkları ürün gruplarını sorduğumuzda ise birinci sırada yüzde 71 ile ev giyim, ikinci sırada ise yüzde 67 ile sütyen yanıtını aldık.

İnternet mağazamızdan alışveriş yapanların yüzde 42’sini Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan müşterilerimiz oluşturuyor. Şu an 38 şehirde 143 mağazamız bulunuyor. Ancak Doğu Anadolu Bölgesi’nde mağaza penetrasyonumuz henüz hedeflediğimiz noktada değil. Bu durum, Suwen’i bilen ya da duyan kadınların ürünlerimizi internet mağazamızdan alıyor olmasından kaynaklanıyor. Aynı zamanda pandemi sebebiyle dijital alışverişe alışan tüketiciler de alışkanlıklarını devam ettiriyorlar şüphesiz. Z Kuşağı özellikle ev giyim kategorilerinde geleneksel alışveriş yerine hızlı tüketim ve dijital kullanım sıklığını alışverişlerine de yansıtıyor.

Pandemi süreci tüketicilerin giyim tercihlerinde rahatlığı ön plana çıkardı malum. Bu durum Suwen’in ev giyim ürünlerine gösterilen ilgiye nasıl yansıdı?

Faaliyet gösterdiğimiz sektör, pandemi döneminde tüketici ilgisinin arttığı kategorilerin içerisinde yer aldı. Evlere kapandığımız dönemde alışveriş tercihleri ev giyim, iç giyim ve hamile/lohusa gibi özel ihtiyaç kategorilerine yöneldi. Bu süreçte en çok tercih edilen ürün grupları, kadınların her yaş ve ihtiyacına uygun olarak sunduğumuz seçeneklerimizle pijama, gecelik, sabahlık gibi ev giyim kategorisinde oldu. Yine bu dönemde hamile kategorisindeki ürün satışlarımız yüzde 25 arttı.

Evden çalışmanın pandemi sırasında ve sonrasında yaygınlaşması, kadınları salon giyimi modellerine de yönlendirdi. Uyku giyimi dışında “salon giyimi” olarak adlandırdığımız ürün gruplarımızla kadınlar, kendilerini hem şık hem de rahat hissettikleri için bu kategorideki ürünlerimizi daha fazla tercih ettiler.

Son dönemde metaverse pazarlama dünyasının yeni oyun alanı haline geldi. Markanın bu yeni trende yaklaşımı nasıl?

Pazarlama ve reklam sektörünü değiştirecek ve geliştirecek metaverse yeni bir çağı temsil ediyor aslında. Dünya markalarına şimdiden ev sahipliği yapıyor olması, sanal bir yeni dünyanın kapılarını açıyor markalara. Bizim de yakından takip ettiğimiz bir konu. Doğru zamanda doğru şekilde yerimizi almak için dijital yenilikleri gündemimize aldık. Çok yakında sürpriz bir proje ile bu platformda da önemli adımlar atacağımızı şimdiden söyleyebilirim.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.