MediaCat

İBB’nin Ya Kanal Ya İstanbul afişlerine polis müdahalesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yerleştirilen afişler gece yarısı valilik talimatıyla söküldü.

İBB’nin Ya Kanal Ya İstanbul afişlerine polis müdahalesi

Bir süredir kamuoyunun gündeminde yer alan Kanal İstanbul projesinin İstanbul’a ve doğaya zarar vereceği savını bu ay sosyal medyada #YaKanalYaİstanbul etiketiyle paylaşılan bilgilendirici videolarla destekleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) şehirde Haşim İşçan Geçidi ve Şehit Şenol Sağman Alt Geçidi’ne yerleştirdiği afişler dün gece İstanbul Valiliği talimatı üzerine emniyet birimlerince indirildi.

İmamoğlu: “Milletimizi bilgilendirme afişlerimiz hukuksuzca sökülmüştür”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuya dair bir açıklamada bulundu. İmamoğlu’nun açıklamasında, “İstanbul’a geri döndürülemez zararlar ve büyük bir yıkım getirecek olan Kanal İstanbul projesi ile ilgili milletimizi bilgilendirme afişlerimiz, maalesef hukuksuzca sökülmüştür. Yasa gereği, bölücü ve yıkıcı olmayan afişler ancak mahkeme kararıyla kaldırılabilir. Maalesef bir avuç insan artık yargı kararına bile gerek duymadan canının istediğini yapıyor. Hukuksuzluk ülkenin en büyük sorunu haline gelmiştir. Elbet sonunda kazanan hukuk ve demokrasi olacaktır. Bu uygulamaların sorumluları bunu unutmasın. Ben dün öğlen sayın valimize afişlerin cuma günü değişeceğini söylememe rağmen 24 saat bile tahammül edilemeden gece yarısı polisimize başka işi yokmuş gibi pankart söktürülüyor. Yazık, çok üzücü. Şehrin huzuru için bu süreci kendi haline bırakacağız ama unutmayacağız. Rant projesine karşı bilgilendirme faaliyetlerimiz ise devam edecek. Kimse susup oturmamızı beklemesin” ifadeleri yer aldı.

İBB’nin uygun gördüğü duyurular 2011’den bu yana yerleştiriliyor

İBB’nin bünyesinde 4 bin 500 adet ışıklı billboard ile 100 adet megalight tipi açıkhava reklam ünitesi bulunuyor. İBB’ye ait bu alanların işletmeye verilmesi işi, Belediye Encümeni’nin 26.11.2011 tarih ve 2202-916 sayılı kararı ile ihale edilerek, İBB adına İstanbul 17. Noterliğinden onaylı 06.12.2011 tarih ve 44589 sayılı sözleşme ile verildi.

Bu ihale kapsamında İstanbul genelinde mevcutta 4 bin 150 adet billboard bulunuyor. İhale şartnamesi kapsamında 4 bin 150 adet billboard tipi reklam uygulamasının yüzde 20’si, ücretsiz olarak İBB’nin kullanımına tahsis edildi. Ayrıca ilave olarak 500 adet billboardun kullanım hakkı da İBB’de bulunuyor. Sözleşmeden doğan bu hak kapsamında İBB’nin uygun gördüğü, kamu hizmeti niteliğindeki faaliyetlerin ilan-reklam ve duyuruları, söz konusu alanlara yerleştiriliyor.

Ya Kanal Ya İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, ihale şartnamesiyle konumları belirlenmiş açıkhava reklam ünitelerine Ağustos itibarıyla Kanal İstanbul hakkında bilgilendirme afişleri yerleştirilmişti.

İBB ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bu ay itibarıyla sosyal medya hesaplarından #YaKanalYaİstanbul etiketiyle bir dizi video paylaşımında bulunmuştu:

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.