IAB Türkiye Platformu kuruldu

Standartlar/ölçüm-denetleme/eğitim/interaktif referans merkezi olması hedeflenen IAB Türkiye, IAB (Interactive Advertising Bureau) Worldwide lisansıyla kuruluyor...

13.11.2007 - 13:12 | MediaCat

İlk Genel Kurul toplantısını 22 Ekim 2007’de yapan IAB Türkiye, internetin mecra olarak değer kazanmasına ve güçlü bir endüstriye dönüşmesine destek verecek bir oluşum. Standartlar/ölçüm-denetleme/eğitim/interaktif referans merkezi olması hedeflenen IAB Türkiye, IAB (Interactive Advertising Bureau) Worldwide lisansıyla kuruluyor.

IAB Türkiye katılımcıları toplantıda, platformun mecraya yönelik katkısını ‘tanımlı, verimli, ölçülebilir, denetlenen ve iyi yönetilen internet’ olarak özetledi.

Tanımlı:

Internete yönelik ilgi her geçen gün artıyor. Tüketicinin sanal ortama yakınlaşması, geleneksel mecradan farklı, yaratıcı ve özgün bir mecra olarak ön plana çıkan Interneti giderek daha değerli kılıyor.

Internetin sonsuz imkanları içinde doğru yol haritasını bulmak öncelikle çeşitli standartlar ve kuralları tanımlamayı gerektiriyor.

IAB’nin bu konudaki temel amaçları:

• Endüstriyi standartlar ve kurallar oluşturacak şekilde organize etmek

• Internet ortamında yayınlanan reklamların belirli teknik standartlarda olması için bilgilendirme ve yönlendirme yapmak

Verimli, ölçülebilir, denetlenen:

Ülkemizde 2000’li yıllarda 400-500 bin Internet kullanıcısı mevcutken şimdilerde 20 milyon kullanıcısı olan Internetin verimini arttırmak kullanılmasını sağlamak kaçınılmaz.

Konuya global açıdan bakarsak Dünya’da ilk kez İngiltere’de Internet, toplam reklam yatırımlarından % 10’u aşanbir pay – %11,4 aldı. İngiltere’yi sırası ile % 5,9 ile ABD ve Fransa, % 4,4 ile Almanya takip etti. Türkiye’de Internetin 2007’nin ilk altı ayında toplam reklam yatırımlarından aldığı pay ise % 1,2.

2002’de 12 milyon USD olan Internet reklam yatırımlarının, bu sene 40 milyon USD civarında gerçekleşmesi bekleniyor. 2013’e kadar büyüklüğün 160-180 milyon USD seviyesine gelmesi öngörülüyor.

Türkiye’deki pazarın potansiyel büyüklüğü sadece yerli reklamvereni değil, uluslarası reklamverenleri de ülkemize çekmeye devam ediyor. İnternet mecrasının farklı reklam olanaklarından ve dinamik potansiyelinden faydalanarak verim sağlayabilmek, doğru planlama yapmaya bağlı.

Verimliliği getirecek temel unsur; doğru, tutarlı, güvenilir ölçümleme ile doğrudan ilintili.

IAB’nin verimlilik ve ölçülebilirlik konusundaki amaçları:

• Internetin tarafsız bir biçimde ölçümlenmesini, denetlenmesini ve bu konuda karşılaştırılabilir ve objektif belgeler hazırlanmasını sağlamak

• Internet mecrasının gelişmesine, reklam yatırımlarından aldığı payın artmasına katkı sağlamak

• Internetin ajanslar ve reklamverenler için kolay satın alınan ve değer üreten bir mecra haline getirilmesine katkı sağlamak

• Reklamverenler ve ajanslara, Internetin verimli bir mecra olduğunu anlatmak için faaliyetlerde ( Seminer, broşür, ve benzeri malzemelerin yapımı ve dağıtımı, araştırmalar vb.) bulunmak

Sonuç olarak IAB Türkiye’nin kurulmasıyla ortak veri üretilecek ve ölçümlemenin başladığı diğer ülkelerde olduğu gibi mecra gelişecektir.

İyi yönetilen:

Başarı için hedefe odaklanmış, konusunda donanımlı, doğru konumlandırılmış stratejileri yürütebilecek kadrolara ihtiyaç vardır.

IAB Türkiye’nin temel hedeflerinden bir diğeri de, tek çatı altında ve tarafsız biçimde, kar elde etme amacı gütmeksizin, tüm tarafların temsil edildiği interaktif reklamcılığın gelişmesine önderlik edecek bir platform olmaktır.

• IAB’nin dünyadaki faaliyetlerini takip etmek gerektiğinde diğer IAB üyelerine destek vermek ve destek almak

• Interaktif reklamcılığın gelişmesine katkıda bulunmak için endüstrinin önde gelen platformu veri üretim, bilgi değişim aktarım merkezi olmak, reklam dünyasını ve kamuoyunu bilgilendirmek, IAB’nin amaçları arasında yer alır.

Türkiye platformu kurulan Interactive Advertising Bureau (IAB)’nun tüm bu amaçların gerçekleşmesini sağlayacak olan Yönetim Kurulu da seçildi. IAB Türkiye Yönetim Kurulu, Reklamcılar Derneği, Reklamverenler Derneği, İnteraktif reklam yeri pazarlaması yapan kuruluşlar ve yayıncılar, İnteraktif reklam ajansları, ölçümleme kuruluşları, araştırma şirketleri, hukuk büroları, trafik şirketleri, teknoloji ve servis sağlayıcılar, Medya şirketleri temsilcilerinden oluşmakta.

IAB Yönetim Kurulu Listesi1. Reklamcılar Derneği Levent Erden Euro RSCG

2. Reklamcılar Derneği Selçuk Küçüktopuzlu Carat Medya

3. Reklamcılar Derneği Bildirilecek

4. Reklamcılar Derneği Bildirilecek

5. Reklamverenler Derneği Bülent İnan T.C. İş Bankası

6. Reklamverenler Derneği Bildirilecek

7. Reklamverenler Derneği Bildirilecek

8. Reklamverenler Derneği Bildirilecek

9. Kurucu Genel Üye Ebru Çapa MSN Türkiye

10. Kurucu Genel Üye Kader Kutun Netcom Medya
11. Kurucu Genel Üye Kıvan Odabaşı Medya Net
12. Kurucu Genel Üye Sabire Ercan Mynet
13. Genel Üye Hatice Tarcan Arslan Habertürk

14. Kurucu Destek Üye Cüneyt Devrim Project House

15. Kurucu Medya Şirketi Uğur Şeker Zap Medya

16. Medya Şirketi Sertan Kazar Ara Reklam

Eşgüdüm Sorumluları
Aygen Tezcan RD Koordinatörü
Ebru Kapıcıoğlu RD Proje Yöneticisi
IAB Türkiye Katılımcıları (alfabetik sıra ile)
1. Reklamcılar Derneği
2. Reklamverenler Derneği
3. 41 29
4. Adinteractive
5. Ara Reklam
6. ARBOMedia
7. Be2do
8. Beyond Interaction
9. Bezoone
10. Bilişim Ekibi
11. EZBanner
12. Era Medya
13. Habertürk
14. Incobiz
15. Logaritma
16. MagiClick
17. Maksimum İletişim
18. Manadigital
19. Mediaedge:cia
20. Medyaguru
21. Medya Net
22. Merkez Online
23. MindShare Interaction
24. MSN
25. Mynet
26. Netcom Medya
27. Nokta Internet Teknolojileri
28. OMD Digital
29. ProAd Media Solutions
30. Project House
31. Real Age
32. ReklamZ
33. Starcom MediaVest
34. Superonline
35. TD Project Interactive
36. Tiraje Medya
37. Zap Medya
38. Zenith Optimedia

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.