MediaCat

IAB ABD İnternet Reklam Yatırımları Raporu açıklandı

PwC ABD ve IAB ABD işbirliğiyle hazırlanan rapor, 2017’nin ilk yarısına ışık tutuyor.

IAB ABD İnternet Reklam Yatırımları Raporu açıklandı

IAB ABD, PwC ABD tarafından hazırlanan IAB ABD İnternet Reklam Yatırımları Raporu’nu açıkladı. Sektörün 2017 ilk yarıyıl karnesine ışık tutan rapordaki verilere göre 2016’nın ilk yarısında 32,7 milyar dolar olan dijital reklam yatırımları, 2017 yılının ilk yarısında yüzde 23 artış gösterdi ve 40,1 milyar dolara ulaştı.

Raporda, 2017’nin ilk yarısında mobil reklam yatırımlarının toplam dijital reklam yatırımlarının yüzde 54’ünü oluşturduğu ve web’in öncü reklam platformu olmaya devam ettiği görülüyor. 2016’nın ilk yarısında mobile 15,5 milyar dolar yatırım yapan reklamverenler, rapora göre 2017’nin ilk altı ayında mobile 12,7 milyar dolar yatırım yaptı. Söz konusu miktar 2015 yılının ilk yarısında 8,2 milyar dolar seviyesindeydi.

Raporun ek kısmında yer alan çalışmadaki veriler incelendiğinde, ABD’deki 9 milyon küçük ve orta ölçekli işletmenin en az yüzde 75’inin dijital reklam yatırımında bulunduğu görülüyor. Söz konusu kısmın yüzde 80’ini Facebook ve Twitter gibi self-servis platformları oluştururken, yüzde 15’lik kısmın ise programatik satın alma kullandığı anlaşılıyor. Ekte yer alan veriler ışığında reklam yatırımlarının önemli bir bölümünün de söz konusu teknik özellikleri sağlayan yayıncılara gittiği görülüyor. Aynı zamanda self-servis platformların ve programatiğin orta ve küçük ölçekli işletmeler tarafından kullanılmasının da önemli bir büyüme fırsatı doğurduğu anlaşılıyor.

Raporda öne çıkan diğer başlıkları şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Mobil ve masaüstü de dahil olmak üzere toplam dijital video reklam yatırımları 2016’nin ilk yarısında 3,8 milyar iken 2017’nin ilk yarısında yüzde 36 artışla 5,2 milyar dolara ulaştı.
  • Mobil video, masaüstü videoyu ilk defa geride bırakarak 2017’nin ilk yarısında 2,6 milyar dolara ulaştı. Display video ise 2016 ile aynı seviyede kaldı.
  • Sosyal medya reklamları 2016’nın ilk yarısında 7 milyar dolar iken 2017’nin ilk yarısında yüzde 37 artış sergileyerek 9.5 milyar dolara ulaştı.
  • Mobil ve masaüstü de dahil olmak üzere toplam dijital ses reklam yatırımları 2016’nın ilk altı ayında 425 milyon dolar iken 2017’nin aynı döneminde yüzde 42 artarak 604 milyon dolara ulaştı.

Raporun sunduğu veriler üzerine görüşlerini paylaşan IAB CEO’su Randall Rothenberg, yeni dijital ekonominin ayırıcı özelliğinin çevik ve ulaşılabilir olduğunu söyleyerek, iyi bir fikri ve kredi kartı olan herkesin müşterilerin dikkatini doğrudan çekebileceğini, bunun da hem pazarlamacılara hem de yayıncılara önemli bir büyüme fırsatı sunduğunu belirtti.

Raporu değerlendiren IAB Research ve Impact Genel Müdürü Chris Kuist ise dijital pazarlama gelirlerindeki artışa dikkat çekerek, yeni açıklanan verilerin keşfedilecek yeni fırsatların bulunduğunu ortaya koyduğunu, farklı hedef kitleler ve reklamcılık yaklaşımlarının farklı boyut ve ölçülerdeki pazarlamacıları çekebildiğini ve bu yolla da daha fazla bütçeyi ekosisteme kazandırarak interaktif pazarın sağlıklı büyümesini sağladığını söyledi.

PwC ABD ortaklarından David Silverman ise raporun sunduğu veriler ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde dijitalin her Amerikalının günlük hayatında ayrılmaz bir parça olduğunu vurgulayarak, tüketicilerin hayatlarını online olarak geçirdiklerini ve reklamverenlerin de tüketicileri basit bir şekilde takip ettiğini söyledi.

Söz konusu raporun tamamına Iab.com/adrevenuereport adresinden erişmek mümkün.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.