IAB’den ilk ölçümleme bulgular

IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye tarafından başlatılan Ölçümleme Araştırması’nın hedefi...

30.07.2010 - 00:00 | MediaCat

IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye tarafından başlatılan Ölçümleme Araştırması’nın hedefi, Internet’in farklı araçlar ve kriterlerle ölçümlenmesinin getirdiği karışıklığa son vermek. İletişim dünyasına en kapsamlı veriyi sunmak üzere tasarlanan araştırmada site-centric ve user centric modeller birlikte kullanılıyor.

Araştırmanın ilk evresinde, IAB’ye üye tüm sitelere (reklam dünyasının yaklaşık %80’i) takip kodları yerleştirildi. Bu kodlar üzerinden siteye gelen ziyaretçi sayısı, sitede geçirdiği süre, sitenin erişimi, sayfa görüntüleme gibi bilgiler toplanıyor. User-centric olarak adlandırılan ikinci evrede on-line ortamda kurulan panel aracılığıyla, site ziyaretçilerinin profil bilgileri derlenerek trafik bilgilerine entegre ediliyor. Sonuçlar her ay düzenli olarak yapılan off-line Internet penetrasyonu araştırmasına dayanılarak Türkiye Internet nüfusunu temsil edecek şekilde sunuluyor.

Halen 33.302 kişiyle test verisi üreten panele ait raporların Eylül’de kullanıma sunulması planlanıyor. Sonbahar döneminde uluslararası bir firma tarafından yürütülecek denetim çalışmasının başlatılması da hedeflenenler arasında yer alıyor.

IAB Türkiye Internet Ölçümleme Araştırması ayrıca Türkiye’de kullanılan teknolojiye, yazılımlara ilişkin ayrıntılı bilgi de sağlıyor. Browserbarometer isimli raporlarla Türk Internet nüfusunun hangi tarayıcıları, bunların hangi versiyonlarını kullandığı; bilgisayarlardaki işletim sistemleri, flash player versiyonları, ekran çözünürlükleri haftalık bazda takip edilebiliyor. Bu verileri analiz ederek, örneğin bir banner’ın tüm bilgisayarlarda sorunsuz biçimde çalışmasını sağlamak mümkün.

IAB Türkiye Internet Ölçümleme Araştırması Top 20 listelerini, haftalık browsermeter raporlarını, IAB Europe AdEx raporlarını görmek için www.iab-turkiye.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.