MediaCat

Hürriyet Berberoğlu’nun istifasını böyle yazdı

Haberde, ayrılığın neden Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde geldiğine açıklık getiriliyor.

Hürriyet Berberoğlu’nun istifasını böyle yazdı

2009’dan beridir Hürriyet’in genel yayın yönetmenliğini yürüten Enis Berberoğlu geçtiğimiz Cuma günü görevinden istifa ederek ayrılmış ve yerine vekaleten Fikret Ercan getirilmişti.

Hürriyet’te gelişmeyi bugün okurlarıyla şu ifadelerle paylaştı:

Hürriyet’ten okurlarına

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, kendi arzusuyla bu görevinden ayrılmıştır. Enis Berberoğlu, herhangi bir siyasi anlam verilmemesi için bu kararını, özellikle Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce açıklamayı tercih etmiştir. Onun bu hassasiyetine rağmen, bazı yayın organlarında ayrılışı hakkında bir dizi senaryo üretilmiştir. Alt alta yazıldığında bu siyasi senaryoların birbirine taban tabana zıt, hatta bazılarının hükümete karşı, bazılarının ise hükümet lehine olduğu görülmektedir. Bu senaryoların tümü tamamen gerçekdışıdır. Hürriyet bütün siyasi partilere eşit mesafede durmaya devam edecektir.

Bu spekülasyonların Cumhurbaşkanlığı seçim atmosferinin gerginliği ile ortaya atıldığını düşünmekteyiz. En büyük teminatımız 66 yıldır sürdürdüğümüz bağımsız yayıncılık çizgimizdir. Hürriyet geçmişte olduğu gibi gelecekte de hiçbir siyasi gücün etkisinde olmadan kendi yayıncılık ilkerine sahip çıkarak yoluna devam edecektir. Sevgili okuyucularımıza duyurulur.

Haberde ayrıca, Berberoğlu’nun istifasını yayın ekibine şu sözlerle ilan ettiği belirtildi: “Bu göreve geldiğimde ‘Bu iş için 5 yıl yeter’ demiştim, yaklaşık 5 yıl oldu. Eğer bu istifamı seçimden sonra yürürlüğe koysaydım amacını aşan spekülasyonlara yol açacaktı. O yüzden kararımı şimdi uygulamaya koydum. Ben 60 yaşına giriyorum. Hürriyet 66 yaşında. Hürriyet gibi kurumlar için mükemmel sayılacak bir yaş benim gibi bir fani açısından aslında değişim sinyali olarak görülmeli. Hiç kimse koltuğa yapışmamalı, gençlere ve değişime yer açmalı.”

“Hürriyet veda kültürü hep güzeldir”

Enis Berberoğlu’nun, daha önce gazetede aynı görevi üstlenen Ertuğrul Özkök ve bir dönem Milliyet’te genel yayın yönetmenliği yapan Sedat Ergin‘le birlikte verdiği veda pozu da Hürriyet‘in haberinde yer buldu. Özkök, fotoğrafı Instagram hesabından “Hürriyet veda kültürü hep güzeldir” notuyla paylaştı ve altına şu yorumu yazdı: “Genel yayın yönetmenimiz Enis Berberoğlu bugün kendi arzusu ile görevinden ayrıldı. Şu an saat 19.49. İki eski genel yayın yönetmeni ben, Enis Berberoğlu ve Milliyet eski genel yayın yönetmeni Sedat Ergin ex genel yayın yönetmenleri selfie’si yaptık. Hürriyet veda kültürü hep güzeldir.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.