Hürriyet’in reklam gelirleri yüzde 41 arttı

Vuslat Doğan Sabancı : Geçen yılın ilk yarısı ile bu yılın ilk yarısının karşılaştırmasında, Hürriyet'in reklam gelirlerindeki artışın yüzde 41, online reklam gelirlerindeki artışın yüzde 298 olduğunu görüyoruz

19.09.2007 - 11:45 | MediaCat

Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet’in, Trader Media East’in (TME) satın alınması ile birlikte faaliyetlerinin çok büyüdüğünü, nüfusu 400 milyonu aşan bir coğrafyada yaşayanlar için önde gelen reklam mecrası haline geldiğini belirtti.

2007’nin ilk yarısıyla ilgili yatırımcı ve analistler için düzenlenen toplantıda konuşan Vuslat Doğan Sabancı “TME’nin alınmasından sonra Hürriyet gerçek bir çokuluslu operasyon haline dönüştü. Hürriyet’in büyüme öyküsü daha heyecanlı hale geldi.

Bu alımın ardından, geçen yılın ilk yarısı ile bu yılın ilk yarısının karşılaştırmasında, Hürriyet’in reklam gelirlerindeki artışın yüzde 41, online reklam gelirlerindeki artışın yüzde 298 olduğunu görüyoruz. Toplam gelir ise yüzde 25 artarak, 406 milyon YTL’ye çıktı. Hürriyet artık gelirlerini 8 farklı para biriminde topluyor. Bu nedenle de, kur oynamalarından kaynaklanabilecek riskleri dağıtabilecek bir yapıya kavuştuk.” dedi.


‘TME hızlı büyüyor’

Hürriyet, Nisan 2007’de, tamamı 500 milyon dolar üzerinden yüzde 67.3’ü için 336.5 milyon dolar ödeyerek TME şirketini satın almıştı.

İlk defa bir Türk şirketinin kendi pazarında lider konumundaki bir uluslararası şirketi satın aldığı bu yatırımla birlikte, AB üyesi Polonya, Macaristan ve Litvanya ile Rusya, Ukrayna, Hırvatistan, Belarus ve Kazakistan’da faaliyet gösteren TME, Hürriyet’e katılmıştı.

Doğan Sabancı, “Geçen aylar içinde, TME’nin katılımıyla birlikte Hürriyet, Rusya, Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinin önde gelen reklam mecrasındaki konumunu pekiştirdi. Bunun sonuçları bilançolarımıza zaten hemen yansıdı. TME güçlü bir şekilde büyüyor” dedi.


‘Yeni şirketler alacağız’

TME’nin maliyetlerinin yeniden yapılandırılacağını anlatan Vuslat Doğan Sabancı, şirketin Paris’te bulunan merkezinin İstanbul’a taşınmasının Ocak 2008’de tamamlanacağını, Doğan grubunun gazete kâğıdı ve baskı sözleşmeleri konusunda da etkisini kullanarak ciddi maliyet avantajları getireceğini söyledi.

Hürriyet.com.tr’de de TME’nin satın alınmasıyla birlikte çokuluslu bir internet yapısının ortaya çıktığını belirten Doğan Sabancı, “400 milyon nüfuslu bir bölgede, internet alanında, hem organik büyüme sağlayacağız, hem de yeni şirket alımları yapacağız” dedi.

Hürriyet’in 2006 ve 2007’nin ilk yarılarındaki tiraj durumunu da aktaran Doğan Sabancı, “Bu dönemde gazete tirajlarındaki artış yüzde 1.7’yi ancak bulurken, Hürriyet, tiraj artışını yüzde 9.8 ile Türkiye ortalamasının neredeyse altı katı seviyesine çıkardı” dedi.

Yüksek faizlerin reklam pazarının büyümesi önündeki engellerden biri olduğunu kaydeden Doğan Sabancı, 2007 yılının son çeyreğinde düzelme beklediğini vurguladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.