Hulûsi Derici: ‘Teşekkürler Babacığım’

'Basın İlanı Böyle Yapılır' kitabının da yazarı olan Jim Aitchison'ın Cutting Edge Commercials isimli kitabı...

06.02.2009 - 16:04 | MediaCat

‘Basın İlanı Böyle Yapılır’ kitabının da yazarı olan Jim Aitchison’ın Cutting Edge Commercials isimli kitabı Televizyon Reklamı Böyle Yapılır ismiyle Türkçe’ye çevrilerek MediaCat Kitapları tarafından yayımlandı. Kitabın Türkçe baskısının Önsözünü kitabın “etkili televizyon reklamları yapmak ve yaptırmak yolunda en iyi kılavuzlardan biri olduğuna” inanan M.A.R.K.A. Ajans Başkanı Hulûsi Derici kaleme aldı.

Hulusi Derici’nin önsözü

Akademinin ikinci sınıfında ve 17 yaşındaydım babamı kaybettiğimde. Ne boşa harcayacak zamanım, ne boşuna harcayacak param, ne de önemli hatalar yapmaya hakkım vardı. Neredeyse yalnızdım. Başarmak zorundaydım ve bunu kıt kaynaklarla yapmak durumundaydım.

Bunu, beni acıların çocuğu olarak göresiniz diye anlatmadım. Hayata da, reklama da bakış açımı biçimlendiren en önemli olaylarımdan biri olduğunu düşündüğüm için anlattım. (Yaratıcılığın hedeflerle kaynaklarınız arasındaki gerilimli uçurumdan kaynaklandığını düşünürüm. Bol kaynaklarınız varsa yaratıcı olmak, buluşçu olmak gibi bir geriliminiz bir mecburiyetiniz yoktur.) Belki de bana “reklamcılığın asi çocuğu” veya “deli dâhi” unvanlarını sağlayan bu mecburiyetti.

Hep “Daha kısa zamanda daha az para harcayarak ve daha az riske girerek, daha büyük sonuçları nasıl yaratabilirim?”sorusuna cevap arayarak giriştim her işe. Bu bakış açısı kendim için de, hizmetinde olduğum markalar için çalışırken de hiç değişmedi.

Bazen en doğru cevabı bulamamış olabilirim ama pek yanlış cevabım da olmadı.

“Bir tek yayınla, muhteşem etki yaratan, insanların durup bir daha baktıkları, birbirlerine gösterdikleri, işe gidip hakkında konuştukları, kesip sakladıkları, köşe yazılarına defalarca konu olmuş, 10 yıldır, 8 yıldır, 6 yıldır, 3 yıldır hâlâ unutulmamış ve hâlâ bazı köşe yazılarına konu olan, bloglarda konu edilen” birçok basın ilanını bu bakış açısıyla yaptım.

Hiç yayınlanmadan (sadece PR’a malzeme olarak) etkisini göstermiş ve istenen sonucu üretmiş reklamlar da, tek bir televizyon kanalında yayınlanmasına ve yayın bütçesi yalnızca 200 bin dolar olmasına rağmen Türkiye’nin konuştuğu, yazdığı, etkisini yıllardır sürdüren TV reklamları da yaptım.

Büyük sonuçlar üretmiş birçok TV reklamını da 300 bin ile 1 milyon dolar arası yayın bütçesiyle gerçekleştirdik.

Sektördeki 29. yılımda yine “Daha kısa zamanda, daha az para harcayarak ve daha az riske girerek, daha büyük sonuçlar üretmek” zihniyetine büyük bir inanç ve tutkuyla bağlıyım.

Teşekkürler Babacığım.

“Bir fili öldürmek için her yerine ateş etmek yerine, doğru yere tek bir kurşun atmanın yetebileceğini öğrenmemi sağladığın için…”

“Etkili bir şey söylüyorsan eğer, bunu elli kere söylemen gerekmez, bir kez bile söylemen yetebilir”i öğrenmemi sağladığın için. (Sahi “eviniz yanıyor” veya “eşiniz şu anda evinizde başka biri ile yatakta” mesajını bir insana kaç kez tekrar etmeniz gerekir?..)

İnsanların, reklamlarını okumak için gazete almadığını, reklamlarını seyretmek için TV başına oturmadığını, reklamlarını dinlemek için radyo açmadığını, banner bakmak için internete girmediklerini öğrenmemi sağladığın için…

İnsanların, kendilerine ilginç gelen şeyleri izlediğini, ilginç gelen şeyleri okuduğunu, ilginç gelen şeyleri dinlediğini ve ilginç gelen şeyin ise bazen reklam olduğunu öğrenmemi sağladığın için…

Bir markayı yaratan, yaşatan unsurlardan sadece birinin reklam olduğunu ve reklamdan önce yapılması gereken diğer doğruları da merak edip öğrenmemi sağladığın için…

Teşekkürler Babacığım.

Bu işe girdiğimden beri, hiç doymak bilmez bir iştahla, pazarlamayla, markalamayla, reklamla, insan psikolojisiyle, tutum ve davranışlarıyla ilgili araştırdım, gözlemledim, sorguladım, ne buldumsa okudum. Bu kitabın da etkili TV reklamları yapmak ve yaptırmak yolunda en iyi kılavuzlardan biri olduğuna inanıyorum.

Lütfen okuyun! Anlayarak, sorgulayarak, düşünerek ve altını çizerek…

HULUSİ DERİCİ

Aralık 2008

Televizyon Reklamı Öyle Yapılmaz Böyle Yapılır!

Gazete ya da dergi okumak zihinsel bir çaba gerektirirken televizyon izlemek bunu gerektirmiyor. Bu nedenle televizyon reklamlarındaki yaratıcılığın karşı karşıya olduğu zorluk diğer mecralara göre biraz daha karışık. Peki o zaman televizyon nasıl bir mecra? Televizyon reklamları için mükemmel fikirler nasıl bulunur? Reklam filmleri nasıl biçimlendirilir? Bir televizyon reklamı nasıl komik olur? Konseptler nasıl kabul ettirilir, nasıl uygulanmaları gerekir? Kampanyalar nasıl biçimlendirilir? Reklamverenler reklam filminin üretim sürecinde nasıl yer alır?

Televizyon reklamcılığına dair tüm soruların cevabı bu kitapta yer alıyor. Aitchison, dünyanın dört bir tarafından en mükemmel ve çığır açan televizyon reklamı örneklerini bir araya getirmiş. Reklamların yaratılış süreci reklamverenlerin, yaratıcıların, film yönetmenlerinin kendi ağzından anlatılıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.