MediaCat

Huawei’ye bilgi hırsızlığı ve dolandırıcılık suçlaması

ABD Adalet Bakanlığı, Huawei CFO’su Mıng Vancou’nun 13 ayrı suçtan yargılanacağını açıkladı.

Huawei’ye bilgi hırsızlığı ve dolandırıcılık suçlaması

ABD Adalet Bakanlığı, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei‘yi ABD’li şirkete ait ticari sırları çalmak ve bankaları dolandırmakla suçladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Huawei CFO’su Mıng Vancou’nun 13 ayrı suçtan yargılanacağı da bildirildi. Mıng Vancou’ya yöneltilen suçlamalar arasında Huawei’nin İran ile faaliyetleri konusunda ABD bankalarını yanlış yönlendirmek de bulunuyor.

Açıklamada Huawei’nin bankalara yalan söylemek, kara para aklamak ve para transferi dolandırıcılığı gibi suçlarla adaleti engellediği, şirketin ABD’li telekomünikasyon şirketi T-Mobile’ın ticari sırlarını çalmakla suçlandığı da belirtildi.

Huawei krizini hatırlayacak olursak, Kanada geçtiğimiz yıl ABD’nin talebi üzerine harekete geçmiş ve Huawei CFO’su Mıng Vancou, ABD’nin İran yaptırımlarını delmek için sahtekârlık yaptığı gerekçesiyle 1 Aralık 2018 tarihinde Vancouver’da gözaltına alınmıştı. Mıng’ın serbest bırakılmasını talep eden Çin, Kanada’nın Pekin Büyükelçisi John McCallum’a talebin karşılanmaması durumda bunun “ciddi sonuçları olacağı” uyarısında bulunmuştu.

Çin tarafı, Mıng olayının ardından Kanadalı iş insanı ve girişimci Michael Spavor ve eski diplomat Michael Kovrig’in ulusal güvenliği tehdit eden etkinliklere karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını açıklamıştı.

Huawei CFO’su Mıng, 12 Aralık 2018 tarihinde Kanada’da çıkarıldığı mahkeme tarafından 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı serbest bırakılmıştı.

Kanada hükümetinden 3 Ocak 2019’da yapılan açıklamada, Çin’in 1 Aralık 2018’den bu yana 13 Kanada vatandaşını gözaltına aldığını ancak bunlardan sekizinin serbest bırakıldığı bildirilmişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.