HSBC Rusya’ya Türk CEO

Dünyada 85 ülkede faaliyet gösteren bankacılık devi HSBC Rusya’daki bankasının başına bir Türk CEO atadı...

05.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Dünyada 85 ülkede faaliyet gösteren bankacılık devi HSBC Türkiye’deki bankasının başında CEO görevini sürdüren Piraye Antika’dan sonra Rusya’daki bankasının başına da bir Türk CEO atadı. Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika’da faaliyet gösteren büyük bir bankacılık grubu olan HSBC, iki yıl önce kurulan Rusya’daki bankasının başına CEO olarak HSBC Türkiye’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Hüseyin Özkaya’yı atadı.

Uzun yıllardır grubun içinde görev yapan Hüseyin Özkaya, tüm dünyada 2.547 milyar dolar aktif büyüklüğü olan HSBC Grubu’nda HSBC Türkiye’nin başında 18 yıldır CEO olarak görev yapan Piraye Antika’dan sonra CEO olarak atanan ikinci Türk olacak. HSBC Türkiye’nin yönetim kadrosunda yönetim kurulu üyesi ve Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Hüseyin Özkaya Rusya’daki bankanın bütün operasyonlarından sorumlu olacak.

Dünyada yaşanan finansal krizden en az etkilenen gruplarından biri olan HSBC Grubu, 2008 yılında sıfırdan kurduğu Rusya’daki banka için 231.7 milyon dolarlık sermaye yatırımında bulundu. Hüseyin Özkaya’nın 1 Eylül tarihinden itibaren göreve başlayacağı HSBC Rusya’nın 800 civarında kadrosu bulunuyor. Özkaya, görevi Citibank Londra’dan HSBC Rusya’nın başına getirilen Stuart Lawson’dan devralacak. Rusya’daki pazar payını genişletmeyi hedefleyen HSBC Rusya, kurumsal, ticari ve bireysel bankacılık alanında faaliyet gösteriyor.

milliyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.