HP üretim ortağını Türkiye’ye getiriyor

Hewlett-Packard (HP) ve Foxconn Teknoloji Grubu (Foxconn), T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı...

23.02.2009 - 14:01 | MediaCat

Hewlett-Packard (HP) ve Foxconn Teknoloji Grubu (Foxconn), T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Başbakanlık Yatırım Ajansı) ile bugün yaptıkları ortak açıklamada, Türkiye ve Orta Doğu’daki talep artışını karşılamaya yönelik olarak Türkiye’de PC üretimine geçileceğini duyurdu. Foxconn tarafından işletilecek olan bölgesel üretim tesisi, yaklaşık 60 milyon ABD Doları değerindeki yatırımla birlikte 2000 kişiye ulaşacak istihdam fırsatı sunacak.

HP, yeni Foxconn tesisinin en büyük PC müşterilerinden biri olmayı hedeflediğini, aynı zamanda Türkiye, Orta Doğu ve bazı Avrupa pazarları için ayda ortalama 200.000 adet masaüstü bilgisayar sevketmeyi planladığını kaydetti.

HP’nin, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi (EMEA) Kişisel Sistemler Grubu’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Eric Cador, “En son çıkan PC teknolojisine olan talep çok hızlı bir şekilde artıyor. Bu ortamda, HP olarak Türkiye’deki bireysel ve kurumsal kullanıcıların giderek artan ilgisini gözlemlemekteydik. PC üretiminin Türkiye’den yapılacak olması HP’nin dünyanın hızla büyümekte olan bölgelerindeki artan tüketici talebine karşılık verme stratejisinin önemli bir parçasıdır” dedi.

HP, Türkiye pazarına ilk kez 20 yıl önce İstanbul’da ilk ofisini açarak girmişti. Bugün, HP’nin ülke çapında 41 hizmet noktası bulunuyor. Eric Cador, “Bu yatırımın HP’ye; Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesileri’ne yapılacak ihracatlarında destek olacağından ve daha da güçlendireceğinden eminiz” şeklinde konuştu.

Foxconn Başkan Yardımcısı Jim Chang de konuya ilişkin olarak, “Türkiye’de Çorlu’da kurulacak fabrika, Foxconn tarafından yönetilen ve bilgisayarların üretileceği yeni bir üretim tesisi olacak. Türkiye, zengin ve yetkin iş gücü, stratejik konumu ve hükümetin desteği ile talep edilen ürünleri en hızlı ve en rekabetçi yollarla sunmamız için ideal bir ülkedir” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.