MediaCat

Hırsızların en çok sevdiği markalar

Amerika’da yapılan bir araştırma, mağazalardan en çok nelerin çalındığını ortaya koyuyor.

Hırsızların en çok sevdiği markalar

Amerika’da yapılan bir araştırma, mağazalardan en çok nelerin çalındığını ortaya koyuyor. 

Herhangi bir mağazanın kapısından giren 11 kişiden biri mulaka içeriden bir ürünün parasını ödememiş olarak çıkıyor. Mağazalardan yapılan hırsızlık her yıl 119 milyon dolara mal oluyor. Bu da toplam satışların 1.4’i demek.

Araştırmanın verilerine göre mağazaları bu zarara uğratanların sadece yüzde 3’ü profesyonel hırsız. Para ödemek istemeyenlerin geri kalanı ise amatör. Ulusal hırsızlığı önleme derneği başkanı Barbara Staib hırsızların yüzde 70’inin mağazanın kapısından adım atarken bunu yapmayı planlamadığını söylüyor. Üstelik mağaza hırsızları haşarı gençlerden de oluşmuyor. Bu işe karışanların 3’te 1’i iş sahibi yetişkinler. Malların yüzde 35’i ise mağaza çalışianlarının yardımıyla çalınıyor.

Mağazaları korkutan ise, hırsızlığın geçen yıla nazaran yüzde 6 artmış olması. Uzmanlar mağaza sahiplerini bu yılın sonunda hırsızlıkta rekor bir orana ulaşılacağıyla ilgili uyarıyor.

"Son beş yılın en büyük hırsızlık oranını görüyoruz" diyen ADT Commercial Security üyesi Michael C. Creedon, sözlerini şöyle sürdürüyor: "İnsanlar temel ihtiyaçlarını çalıyorlar"
Merchant Analytic Solutions’ın yöneticisi Johnny Custer ise, insanların içinde bulunulan ekonomik kriz nedeniyle çalmaya yöneldiğini anlatıyor.

İşte en çok çalınan ürünler:

1- Fileminyon
2009’dan bu yana ‘lüks et’ hırsızlığı yüzde 21 artmış.

2-Jameson
Pahalı içkiler her zaman hırsızların ilgi odağı.

3-Elektrik malzemeleri
İngiltere’deki Nottingham Üniersitesi’nin araştırmasına göre ‘duy’ gibi basit elektrik eşyaları tüm dünyada erkeklerin en çok çaldığı üçüncü kategori.

4-iPhone4
Aslında sadece iPhone değil, video oyunları, akıllı telefonlar ve laptop mağazalardan en çok yürütülen eşyalardan biri. AJ Novick Group’un verilerine göre her yıl mağazalardan 100 bin laptop yürütülüyor.

5-Gilette Mach 4
Gilette Mach 4’ün çok çalınmasının sebebinin aletin yedek jilet takımının dahi çok pahalı olması. Amerikalı erkeklerin bir çoğu şu sıralar bunu karşılama gücüne sahip değil.

6-Axe
Markanın deodorantı ve duş jeli mağazalardan en çok çalınan ürünler arasında.

7-Polo Ralph Lauren
Tasarım kıyafetler en çok çalınan ürünler arasında.

8-Let’s Rock Elmo
Bu pahalı oyuncağı karşılayamayanlar çalmayı tercih ediyor.

9-Channel No.5
Pahalı kozmetik malzemelerine hırsızlar çok rağbet ediyor.

10- Nike
Marka ayakkabı giymek isteyen ve bu ayakkabıları alacak parası olmayanlar çalmaya yöneliyor. Mağaza sorumluları en tehlikeli ürünlerin Nike spor ayakkabılar olduğunu söylüyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.