Hillary Clinton PR’cısını kovdu

Obama'ya dört eyalette yenilen Hillary Clinton hışmını seçim kampanyası

12.02.2008 - 10:04 | MediaCat

Obama’ya dört eyalette yenilen Hillary Clinton hışmını seçim kampanyası direktöründen çıkardı.

ABD başkanlık seçiminde haftasonu dört eyalette ön seçimleri kazanan Obama, Hillary Clinton’a önemli bir darbe vurdu. Obama’nın nefesini ensesinde hisseden Clinton seçim kampanyası direktörünü işten attı. Şu anda Clinton’ın bin 136, Obama’nın da bin 108 delegesi bulunuyor.

ABD’de kasımda yapılacak başkanlık seçiminde yarışacak adayların belirlenmesi için düzenlenen ön seçimler sürerken, Demokrat Parti’de Maine eyaletini kazanan siyah senatör Barack Obama, rakibi Hillary Clinton’a bir darbe daha vurdu.

Maine ön seçiminde Obama oyların yüzde 60’ından fazlasını aldı. Obama, sonucun belli olmasının ardından yaptığı konuşmada, “Atlantik kıyısında biz kazandık. Meksika körfezi kıyısı, Pasifik kıyısı ve aralarındaki yerlerde de biz kazandık” dedi.

Eyaletlerin son ön seçimlerinde arka arkaya Obama karşısında yenilgiler alan Clinton, seçim kampanyası direktörünü kovdu. Clinton’ın, Patti Solis Doyle’u bu görevden alarak yerine Maggie Williams’ı getirdiği açıklandı.


Dört eyalet Obama’nın…

Barack Obama, bir gün önceki ön seçimlerde de ülkenin her yanına yayılmış Louisiana, Nebraska ve Washington eyaletlerinde ve Virgin Adaları’nda, Hillary Clinton’ı açık farkla mağlup etmeyi başarmıştı.

ABD’de yarın da önemli eyaletlerden Virginia ve Maryland’de hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi partilerin ön seçimleri yapılacak. Obama’nın arka arkaya gelen zaferlerine karşın, toplam delege sayısında Clinton, hala çok az farkla da olsa önde gidiyor.

Demokrat Parti’nin başkan adaylığını garantilemek için 2 bin 25 delege kazanmak gerekiyor. Demokrat Parti’nin toplam 4 bin 49 delegesinin yaklaşık yüzde 80’i, ön seçim sonuçlarına göre belirleniyor ve Obama, ön seçimle kazanılan delegelerde Clinton’ın önünde bulunuyor.


Süper delege Hillary’i istiyor…

Ancak delegelerin yüzde 20’sine yakınını “süper delegeler” oluşturuyor. İstedikleri yönde oy kullanabilen söz konusu 796 süper delege, ana hatlarıyla Demokrat Partili Kongre üyeleri, valiler ve parti yöneticilerinden oluşuyor.

Süper delegeler arasında tutum belirleyenlerden 243’unun Clinton’ı, 156’sının da Obama’yı desteklediği belirtildi. Süper delegelerdeki avantajı sayesinde Clinton, hala toplam delege sayısında Obama’nın önünde yer alıyor.

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.