Hazır giyim harcamalarında yüzde 5.3 düşüş

2006-2007 kış döneminde mevsim normalleri üzerinde gerçekleşen sıcaklıkla beraber beklenen yüksek ciroları

03.12.2007 - 10:38 | MediaCat

2006-2007 kış döneminde mevsim normalleri üzerinde gerçekleşen sıcaklıkla beraber beklenen yüksek ciroları elde edilemeyen hazır giyim sektörü 2007 yaz döneminde de düşüş yaşadı. Ipsos KMG, Perakende Ölçüm ve Araştırmalar Bölümü tarafından altı aylık dönemler itibariyle yılda iki kez gerçekleştirilen Türkiye Hazır Giyim Tüketim Endeksi raporuna göre, 2007 yaz dönemi hazır giyim alışverişleri, 6.4 milyar YTL’lik değer ile bir önceki yaza göre yüzde 5.3 oranında düşüş gösterdi.

Ipsos KMG, Perakende Ölçüm ve Araştırmaları Koordinatörü Renan Burduroğlu yaptığı değerlendirmede: “2007 Şubat ve Ağustos dönemlerini içeren 2007 yaz dönemi hazır giyim alışverişleri 6.4 milyar YTL’lik değeri ile bir önceki yaza göre yüzde 5.3 oranında düşüş gösterdi. 2006-2007 kış öneminde mevsim normalleri üzerinde gerçekleşen sıcakla beraber beklenen yüksek ciroları elde edemeyen hazır giyim sektörü 2007 yaz döneminde de düşüş yaşadı. Kış dönemlerinden yaz dönemlerine mevsimsellikten doğan düşüşün yanı sıra 2006 yazına göre gerçekleşen düşüş hazır giyim sektörü açısından kaygı verici. Alışveriş değerinin beklenen seviyede gerçekleşmemesinde orta sosyo-ekonomik statü (SES) olarak tanımladığımız C1 ve C2 SES grubuna dahil tüketici kitlesinin alışverişlerini azaltması, bir neden olarak gösterilebilir” dedi.

C1 ve C2 SES grubunun alışverişlerini azaltması pazarı daralttı
2007 yaz dönemi hazır giyim ürünleri alışveriş payı yüzde 40.5 olan C1 ve C2 sosyo-ekonomik statü (SES) grubu beklenenin altında bir alışveriş değeri yarattı. Alışveriş değerinin beklenen seviyede gerçekleşmemesinde orta SES grubu olarak tanımlanan C1 ve C2 SES grubuna dahil tüketici kitlesinin alışverişlerini azaltması bir neden olarak gösterilebilir. AB SES grubunun ise önceki dönemlere benzer yüksek alımı gerçekleştirmesi, nüfusumuzda yaklaşık olarak yüzde 17’lik payı bulunan AB SES grubunun, yüzde 34,2’lik alışveriş payına sahip olması bu kitleyi öncelikli hedef kitle konumuna getiriyor.


Gençler alışverişe devam ediyor…

28 yaş üzeri kadın tüketiciler hazır giyim alışverişlerinde önemli bir yer tutuyor. Nüfus içerisinde yüzde 22’lik bir paya sahip olmalarına karşılık hazır giyim alışverişlerinin üçte birini gerçekleştiriyorlar. Yaz dönemi hazır giyim alışveriş değerinin düşmesinde bu kitlenin alışveriş payını düşürmesi de bir neden olarak gösterilebilir (yüzde 2). Her ne kadar nüfus içindeki payı benzer olsa da 28 yaş üzeri erkekler hazır giyim alışverişlerinin beşte birini gerçekleştiriyorlar. Bu yaz dönemi erkekler de alışverişlerini yüzde 3 oranında düşürdü. Bu iki kitlenin aksine 14 yaş altındaki alışverişlerdeki artışla toplam pazar çok büyük bir düşüş veya yükselme göstermedi. Diğer bir deyişle ebeveynler alışverişlerini bir miktar düşürürken gençler artırdı ve pazar büyük bir değişim göstermeden dengelendi.


Marmara Bölgesi hazır giyim pazarında çok etkili…

Ülke nüfusunun dörtte birini oluşturan Marmara Bölgesi İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi büyük nüfus ve görece diğer bölgelere nazaran harcanabilir gelire sahip iller nedeniyle hazır giyim de önemli bir yer tutuyor. Ancak Marmara Bölgesi’nde hazır giyim alışverişlerinde düzenli bir düşüş görülüyor. Buna karşılık İç Anadolu Bölgesi alışverişlerinde artış sürüyor. Ancak toplam alışverişlerde yüzde 33’lük bir payı bulunan Marmara Bölgesi’ndeki bu düşüş diğer bölgelerdeki artışla karşılanabilecek bir seviyede değil. Marmara Bölgesi’nde en önemli alışveriş değeri İstanbul’da yaratılıyor. Toplam Türkiye alışverişlerinin beşte biri İstanbul’da gerçekleşiyor. Nüfustan yaklaşık yedide bir pay alan İstanbul tüketimin yüzde 20’sini gerçekleştiriyor. İç Anadolu Bölgesi değerinin yükselmesinde rol oynayan Ankara ise nüfustan yüzde 6’lık pay alıp yüzde 10’luk bir tüketime sahip.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.