Halkbank Genel Müdürü TBB’nin yeni başkanı oldu

Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türkiye Bankalar Birliği’nin Yönetim Kurulu’nda başkan seçildi.

21.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türkiye Bankalar Birliği’nin Yönetim Kurulu’nda başkan seçildi. Aydın, 2012’deki seçimli Genel Kurul’a kadar başkanlık görevini sürdürecek.

TBB’nin misyonunun bankacılık sektörünün sağlıklı şekilde işlemesine ve büyümesine, bankaların rekabet gücünün artırılmasına ve bankacılık mesleğinin gelişmesine katkıda bulunmak olduğunu belirten Aydın, “53 yıldır misyonundan taviz vermeden çalışmalarını sürdüren TBB, bugüne kadarki faaliyetleri ve değerlendirmeleriyle güçlü bir kurumsal yapıya sahip olduğunu en iyi şekilde ortaya koydu. Birlik, bundan sonra da çalışmalarına aynı çizgide devam edecek. Ben de görev sürem boyunca TBB’nin değerlerini sahiplenerek kuruma ve bankacılık sektörüne azami katkıyı sunmak için çaba sarf edeceğim” dedi.

Bankacılık sektörü ekonomik büyümenin itici gücü

Bankacılık sektörünün, reel sektöre verdiği finansal destekle Türkiye’deki ekonomik büyümenin itici gücü olduğunu da vurgulayan Aydın sözlerine şöyle devam etti:

“Sektörümüz farklı büyüklükteki ve nitelikteki bankaları, yerli ve yabancı yatırımcılarıyla son derece güçlü bir finansal bünyeye ve dengeli bir portföy dağılımına sahip. 2008’de başlayan küresel krizde Türkiye’nin gösterdiği olumlu performansta bankacılık sektörünün sağlam duruşunun da büyük katkısı oldu. Bu durum, kamu – özel, yerli – yabancı, büyük – küçük ayrımına gitmeden sektördeki her oyuncuya ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. TBB olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sektördeki tüm bankaları sahiplenip bankalar arası ilişkiler ile devlet kurumları ve sektör arasındaki iletişimi en iyi şekilde yönetmeye çalışacağız.”

Sürdürülebilir büyüme bankacılık sektörünün de temel hedefi

Aydın, bankacılık sektöründe yaşanan yoğun rekabetin, serbest piyasa ekonomisinin doğal bir parçası olduğunu, reel sektöre maksimum faydayı sağlayacak ve ülke ekonomisinin dengesini bozmayacak şekilde devam etmesi gerektiğini söyledi. Sektörün bu anlamda 2008 krizinde iyi bir imtihan verdiğinin de altını çizen Aydın, “2008 krizini, 2001 krizinden alınan dersleri aklımızda tutarak, şeffaf ve denetlenebilir işleyişimiz ve bankacılık sistemini düzenleyen kurumların yoğun gayreti sayesinde sağlıklı bünyemizi koruyarak atlattık. Sektör, önümüzdeki dönemde de bu büyümede başrol oyuncusu olmaya devam edecek” dedi.

Bankacılık sektörünün 2009 ve 2010’da verimlilik odaklı büyüme sağladığını hatırlatan Aydın sözlerini şöyle tamamladı:

“2011’e geldiğimizde artık finansal istikrar daha fazla önem kazanmıştır. Bankacılık sistemini ve ekonomiyi düzenleyen kurumların aldığı önlemler doğrultusunda ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gereken bir dönemdeyiz. Faaliyetlerimizi sürdürülebilir büyüme ve finansal istikrara katkı sağlayacak yönde şekillendirmemiz gerekiyor. ”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.