Hadi Facebook! Nerede video reklamlar?

Facebook yeni video reklam uygulamasına doğru ihtiyatlı adımlarla ilerlerliyor.

06.11.2013 - 14:38 | Ozan Mert

Facebook yeni video reklam uygulamasına doğru ihtiyatlı adımlarla ilerlerken reklamverenler sabırsız.

Facebook‘un 1,2 milyar kullanıcısı arasından seçilmiş bir grup, dijital reklamcılığın kaderini belirleyeceklerinden muhtemelen haberdar değil. Belki kendi hesaplarında herhangi bir değişiklik fark etmediler bile. Oysaki onlar sektör tarafından heyecanla beklenen Facebook video reklamlarının test aşaması için oluşturulmuş deney grupları.

Facebook bu kullanıcılardan gelen tepkilere göre yeni reklam uygulamasına nihai şeklini vermeye çalışıyor. ‘Autoplay video’ denilen, kendiliğinden harekete geçecek sessiz videolar şeklindeki, kullanıcı hesaplarının News Feed bölümünde yayınlanacak olan reklamlar daha önce birkaç defa ertelenmiş, en son, 2014’ün başlarında uygulamaya geçilmesi planlanmıştı.

Bu sene üçüncü çeyrekte 2 milyar dolardan fazla ciro yapan Facebook, video reklamları başlatmak için acele etmezken yeni kampanyalarına güçlü bir giriş yapmak isteyen büyük markalar hayal kırıklığına uğradılar. Benzeri görülmemiş bir erişim vaadi sezen reklamverenler video reklamları sabırsızlıkla beklerken, bunun özgün biçim ve içerik kuralları olan yeni bir reklam türü olduğunu fark eden reklamcılar ise burada neyin işe yarayacağı neyin yaramayacağı üzerine kafa yoruyorlar.

Kaynak: AdWeek