Hackerlar dalgasını geçti

Demokrat siber-eylemciler grubu Anonymous'un liderlerini tespit ettiğini iddia eden güvenlik firmasının sitesi, grupça ele geçirildi.

16.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Demokrat siber-eylemciler grubu Anonymous’un liderlerini tespit ettiğini iddia eden güvenlik firmasının sitesi, grupça ele geçirildi.

WikiLeaks sitesine yönelik susturma girişimlerine direnenlerin oluşturduğu Anonymous adlı demokrat hackerlar grubu, kimliklerini bildiğini iddia eden güvenlik firmasının sitesini ele geçirdi.

ABD’li güvenlik firması HBGary Federal, Anonymous grubunu yöneten belli başlı isimleri tespit ettiğni açıkladı. Ancak hemen ertesinde firmanın internet sitesi ve Twitter hesabı, Anonymous grubuna üye hackerlarca ele geçirildi.

Firma yöneticisi Aaron Barr, her ne kadar hiyerarşik bir yapıya sahip olmasa da Anonymous grubunda en faal kişilerin bilgilerini, adreslerine varıncaya kadar tespit ettiklerini söylemişti. Barr, bu bilgileri bu ay sonuna doğru düzenlenecek bir konferansta kamuoyuna açıklayacağını duyurdu.

Bunun üzerine firma sitesine ve Barr’a siber saldırı düzenleyen Anonymous hackerları, anasayfaya “Savunma amacıyla HBGary operasyonları ele geçirilmiştir” yazısı koyarken, Barr’ın Twitter hesabına da art arda yüzlerce ırkçı ve cinsel hakaret mesajı, Barr’ın e-posta adreslerini, telefon numaralarını, ev ve iş adreslerini girdi.

Sitede yer alan Anonymous bildirisinde “Bunu siz istediniz. Size unutamayacağınız bir ders verelim: Anonymous ile uğraşmayın!” ifadeleri yer aldı. Metinde ayrıca şirketin tüm e-posta adreslerinin ele geçirildiği, sunuculardaki binlerce belgenin silindiği veya kopyalanarak alındığı, dahili telefon şebekesinin çökertildiği iddia edildi.

EN ETKİLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN

Anonymous grubu, WikiLeaks belgelerinin yayını sırasında kendiliğinden oluşan bir ‘siber protesto” örgütü. Dünyanın pek çok yerinden demokrat hackerların katıldığı ağda belirgin bir hiyerarşi bulunmuyor. Gruba destek vermek isteyenler, ücretsiz bir botnet yazılımını indirerek bilgisayarlarını Anonymous saldırılarında birer nefer haline getirebiliyor. Şu anda Anonyomus botnetinde 50 bine yakın bilgisayar olduğu tahmin ediliyor.

Grup, ilk büyük eylemlerini WikiLeaks’i zor durumda bırakmaya çalışan PayPal, Visa ve MasterCard gibi ödeme ve kredi kartı firmalarına karşı yürütmüştü. Aynı gerekçeyle Amazon ve bakanlıklar gibi pek çok siteye de saldıran grup, Tom Cruise ve Jon Travolta’nın üye olduğu Scientology tarikatına da uzun süredir saldıırlar düzenliyor.

Grup, internette dosya paylaşımını kısıtlayan ve pornografiyi engelleyen kişi ve kurumların internetteki tüm varlıklarını da sürekli bombalıyor.

Grup manifestosunda, internetin serbest ve açık bir platform olması için çalıştıkları, ancak son yıllarda hükümetlerin internetteki özgürlükleri kısıtlamak için yoğun kampanya başlattıkları belirtiliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.