Haberin kıymetini bilen bülten: Kapsül

Gazeteci Minez Bayülgen ile haber alma ve tüketme deneyiminizi değiştirmeye aday Kapsül’ü konuştuk.

15.03.2021 - 14:27 | MediaCat

Haberin kıymetini bilen bülten

Yeni çağın dayattığı hızlı olma yarışına yenik düşen haberciliğin, eski güzel günlerini vaat ediyor Kapsül. Okurlarına yazılı bültenler dışında podcast’lerle seslenen platformu Minez Bayülgen anlatıyor.

Söyleşinin tamamını MediaCat’in Nisan sayısında okuyabilirsiniz.

Henüz tanışmamış olanlar için, bize kısaca Kapsül’ü tanıtır mısınız?

Kapsül, Türkiye ve dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri tarayan, doğru ve kısa özetler çıkaran, haberle yetinmeyip okur için keyif alacağı kimi yazılı ve görsel içerik önerilerini abonelerine ulaştıran bir e-bülten.

Halihazırda abonelere ulaşan dört bülteni (Günlük, Haftalık, Endorfin, Vitamin) ve kimlere hitap ettiğini anlatır mısınız?

Günlük Doz, hafta içi her gün okura ulaşan bir bülten. Gündem, ekonomi, dünya gibi kategorilerde son 24 saatin gelişmelerini sunuyor. Ayrıca bültenin kapanışını, gündemin hengamesinden uzaklaştıran, zihin ferahlatan okuma ve izleme önerileriyle yapıyor.

Haftalık Doz ise haberi biraz daha geri plana atan bir bülten. Cumartesi günleri okurla buluşturuyoruz. Her hafta bir kapak konusu seçip, onu masaya yatırıp detaylandırıyoruz. Bu, İstanbul’un su problemine dair tarihsel bir araştırma da olabiliyor, Sevgililer Günü’nün ya da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tarihçesi de. Ağırlıklı olarak hafta sonunda keyifli okuma ve izleme önerileri sunan bir bülten olarak tanımlayabiliriz.

Endorfin, her pazar okurla buluşturmayı planladığımız bir bültendi. Bültendi diyorum çünkü adından da anlaşılacağı gibi Endorfin’i, yalnızca iyi haberler veren bir bülten olarak tasarlamıştık. Ancak henüz ilk sayısı yayınlanmadı. Türkiye ve dünyadan iyi haber bulmak, düşündüğümüz kadar da kolay değilmiş.

Vitamin, Kapsül’ün haftada iki gün yayınlanan spor bülteni. Futbolun, spor gündemini domine eden erilliğini yıkmak için hayata geçmiş bir bülten. Vitamin’de spor dünyasındaki kadınların mücadelelerini, gazete kupürlerinde mercekle okunacak boyutta görülen spor dallarına dair haberleri bulmak mümkün.

Organizasyon yapısı nasıl Kapsül’ün? Kaç kişilik, hangi uzmanlıkları olan bir ekipten söz ediyoruz?

Kapsül, yıllardır profesyonel gazetecilik yapan, derdi habercilik olan bir ekiple yürüyor. Şu an için tüm yük beş editörün omzunda. Editörlerin ilgi ve uzmanlık alanları birbirinden farklı olsa da, ortaya çıkan bültenlerde herkesin ortak emeği olduğunu söylemek daha doğru olur. Gayemiz, zamanla daha fazla alanında uzman editör ve muhabiri kadromuza katmak.

Türkiye ve dünya gündeminden haberdar olmak için kapsul.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.