Güneydoğu medya platformu kuruldu

Gazetecilerin öncülük ettiği Güneydoğu Medya Platformu, düzenlediği basın toplantısıyla Diyarbakır'da kurulduğunu duyurdu.

15.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Gazetecilerin öncülük ettiği Güneydoğu Medya Platformu, düzenlediği basın toplantısıyla Diyarbakır’da kurulduğunu duyurdu.

Platformun bildirisini okuyan başkan Ömer Serdar Çimen, "Genel ilkelere bağlı, politik angajmanlara kapalı, manipülasyondan uzak, mahrem alana müdahale etmeyen evrensel bir gazetecilik anlayışını savunarak, bu ilkeleri hayata geçireceğiz." dedi.

Diyarbakır Turistik Otel’de düzenlenen toplantıya yerel ve ulusal medya temsilcilerinin yanı sıra Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Faruk Balıkçı, eski Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmut Bozarslan da katıldı. Güneydoğu Medya Platformu Başkanı Ömer Serdar Çimen, Güneydoğu’da görev yapan ve gazetecilik mesleğinin evrensel ilkelerine bağlı olan kişiler olarak, Türkiye’nin problemleri ile ilgili doğru tespitler yapabilmek, neden-sonuç ilişkisini tartışarak çözümler üretebilmek, bölgenin temel sorunlarına dikkat çekebilmek ve mesleklerinin saygınlığını artırmak amacıyla platformu oluşturduklarını kaydetti. Çimen, Güneydoğu Medya Platformu’nun kurucuları olarak, üzerinde yaşadıkları toprakların kendine özgü havasını iliklerine kadar hissederek iyiyi, doğruyu ve güzeli savunacaklarını, kişi ve toplum hayatına pozitif katkı sunmaya çalışacaklarını kaydetti. Çimen, "Yaşama insan merkezli bir perspektifle ayna tutmaya çalışacak, yerelden evrensele uzanan, hukukun üstünlüğüne inanan, insan hak ve özgürlüklerinden yana tavır sergileyen bir platform olacağız. Hiçbir kurum, kuruluş ve derneğin alternatifi olmadığımız inancıyla, daima güvenilir ve objektif olmaya özen göstereceğiz, ırk, dil, din ve cinsiyet ayrımına karşı duracağız." diye konuştu.

Güneydoğu’da görev yapan ve düşünceye saygı gösteren gazeteciler olarak, aydınlık ve ilkeli bir duruş sergilemeye çalışacaklarını, yakınmak yerine üretmeye gayret edeceklerini belirten Çimen, "Gerçekleri öğrenme hakkının kutsallığına inanarak, gazetecilik mesleğinin evrensel ilkelerine bağlı, halk adına görev yapan gazetecilere de ‘saygı duyulması’ talebimizle bölgedeki gazetecilerin daha iyi ortamlarda çalışmasına zemin hazırlama noktasında el birliği yapacağız." şeklinde konuştu. Güneydoğu’da yıllardır değişik kesimlerin baskısı altında görev yapan gazetecilerin her türlü sosyal ve kültürel haklarını geliştirmek için gayret sarf edeceklerini ifade eden Çimen, sözlerine şöyle devam etti: "Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar’ mantığı ile hareket ederek, sorunları paylaşacağız ve çözüm için öneriler geliştirmeye çalışacağız. Ulusal ve evrensel standartlara ulaşmak için, gazeteci ve televizyonculara sürekli meslek içi eğitim seminerleri düzenlenmesinde, fotoğraf makinesi, kamera ve bilgisayar kullanımı gibi konularda etkin çalışmalar yapacağız. Mesleğimizle ilgili Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek daha sağlıklı bakış açıları geliştirmeye çalışacağız. Bu ilkeleri paylaşan herkesle yan yana yürümeye, dayanışma içinde olmaya hazırız."dedi.

Güneydoğu Medya Platformu kurucular kurulunda şu isimler yer aldı: Ömer Serdar Çimen(Olay Gazetesi), Burhan Kaya(TRT), Taner Özbay(TV 21), Şeyhmus Çakan (Star Gazetesi), Aziz İstegün(Zaman Gazetesi), Ersin Saran (Amed TV), Mehmet Dalgıç (CAN TV), Alper Akhan ( Ekspres Gazetesi).

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.