Güney Kore’nin sinirli horozları

Korea Broadcast Advertising Corporation tarafından yayınlanan kamu spotu, kimi çalışanlarda görülen "gapjil" sendromuna odaklanıyor.

16.10.2018 - 10:28 | Arzu Nilay Kocasu

Güney Kore'nin sinirli horozları

“Gapjil.” Yani, istihdam zincirinde daha üst basamaklarda olan kimi Güney Korelilerin, alt basamaklardaki diğer çalışanlara karşı sergiledikleri aşağılayıcı, küstah tutum. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in tarafından kamuoyu önünde eleştirilecek kadar ciddi boyutlarda olan bu soruna ışık tutmak amacıyla, iş bulma portalı Incruit tarafından Nisan 2018’de yayımlanan bir araştırmaya göre; 898 Koreli çalışandan yüzde 97’si “gapji” mağduru ve bu kitlenin yalnızca yüzde 9’u karşı karşıya kaldıkları bu tutum hakkında patronlarıyla doğrudan konuşabileceklerini hissediyor.

2014 yılında Korean Air Başkan Yardımcısı ve Korean Air CEO’sunun kızı Heather Cho’nun, New York’tan kalkmak üzere olan uçağın “hostesin fıstıkları tabakta sunmaması” gerekçesiyle piste geri dönmesi gerektiğinde ısrarcı olması üzerine bahsi ülke sınırlarını aşan bu ulusal sorun, bir kamu spotuyla tartışılmaya devam ediyor.

Kimi çalışanlarda görülen bu küstahlığın önüne geçmek için Korea Broadcast Advertising Corporation (KOBACO) tarafından hazırlanan reklam filmi, “gapjil” hastalığına tutulmuş Güney Korelileri sinirli birer horoz gibi resmediyor. Reklam filmi, yerel bir yapım şirketi olan Brandjibb imzası taşıyor.

Kaynak: The Stable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.