MediaCat

Güney Kore’den sıradışı seçim kampanyaları

Başkanlık yarışında genç neslin dikkatini çekmek için ilginç reklam filmlerine imza atıldı.

Güney Kore’den sıradışı seçim kampanyaları

Güney Kore’de eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin görevden azledilmesinin ardından devlet başkanlığı için erken seçim kararı alınmıştı. Geçtiğimiz perşembe günü başlayan oy verme işlemi, bugün (9 Mayıs 2017) sona eriyor.

Ülkenin yeni devlet başkanı olmak adına adayların seçim kampanyaları dahilinde yayınlanan reklam filmleri ise bir hayli renkli. Popüler kültüre referans veren eğlenceli filmlerden biri Apple iPhone reklamının parodisi olma özelliği taşırken, bir diğeri ülkenin meşhur gangster çatışmalarından esinleniyor.

Eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin adının siyasi skandala karışmasının ve görevden azledilmesinin yanı sıra bölgede tırmanan Kuzey Kore tehdidi de hesaba katıldığında, ülkede atmosferin gergin olduğunu söylemek pek de yanlış olmasa gerek. Ancak başkan adayları seçim kampanyalarında ülkedeki gerilimin aksine eğlenceli reklamlara yer verme yoluna gittiler.

Bu denli ciddi bir atmosferde reklam filmlerinin ciddiyetten bir derece yoksun olmasının nedeni ise adayların ilk kez oy kullanacak nesli harekete geçirme motivasyonundan kaynaklanıyor. K-pop izlerinin damga vurduğu propaganda sürecinde genç nesil, kendi adaylarını desteklemek için birlikte şarkılar söylüyor ve dans dersleri alıyorlar. Siyasi partiler de reklam tercihlerinde gençlerin bu hamlelerinden etkilenmeden edemiyorlar. Seçim kampanyası kapsamında genç neslin dikkatini çekebilmek için reklam ve prodüksiyon şirketlerine yüklü meblağlar ödüyorlar.

Başkan adaylarının renkli seçim kampanyalarını daha iyi anlayabilmek için Güney Kore’den bağımsız gazeteci Dasl Yoon’un sunduğu ipuçları doğrultusunda, başkan adaylarının renkli kampanyaları daha anlaşılır hale geliyor. Reklam filmlerinde ne yazık ki altyazı bulunmuyor. Fakat orijinalliklerinin anlaşılabilmesi için altyazıya pek ihtiyaç duymuyor gibiler.

Seçimi kazanması beklenen  Demokratik Parti lideri Moon Jae siyasi fikirlerini online alışveriş sitesi benzeri bir platform üzerinden “satıyor”. Yoon, aşağıda yer alan filmin, WeMakePrice adlı alışveriş sitesi için hazırlanan bir reklam filminin parodisi olduğunu belirtiyor.

WeMakePrice’ın reklamı ise şöyle:

Muhafazakar Bareun Partisi adayı Yoo Seong-min’in yer aldığı reklam filmi ise bir hayli tanıdık. Apple‘ın geçtiğimiz yıl iPhone7 ve 7 Plus için hazırladığı reklam filminin neredeyse aynısı.

Apple’ın iPhone7 ve 7 Plus için yayınlanan reklam filmi şöyleydi:

Adalet Partisi adayı sol eğilimli aday Sim Sang-jung’un reklam filminde ise bir dizi ünlü Kore gangster filmi parodisi bulunuyor. “Bugün ölmek için hava çok güzel” repliğiyle ünlenen 2013 yapımı Yeni Dünya filminden ilham alan reklamda “Reform için hava çok güzel” sloganı yer alıyor. Filmde aynı zamanda “İsimsiz Gangster: Devrin Kanunu” filmine de gönderme bulunuyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.