Greenpeace ‘Yemezler’ dedi 29 GDO’lu ürün direkten döndü

Çevre örgütü Greenpeace’in ‘Yemezler’ kampanyası ve gıda sektörünün önde gelen kuruluşlarının karşı çıkmasıyla 29 GDO’lu ürünün ithalatına kapı açacak başvuru geri çekildi.

16.08.2012 - 00:00 | MediaCat

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF); Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderdiği bir dilekçeyle 29 GDO gen başvurusunu geri çekti.

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz; GDO konusunda kamuoyunda yaşanan karmaşanın bir an önce sona ermesi için Biyogüvenlik Kurulu’nu göreve davet ettiklerini belirterek, ‘kaçınılmaz bulaşmadan kaynaklanan sorunları’ çözecek adımların atılmasını talep ettiklerini ve başvuruyu geri çektiklerini vurguladı. Kopuz 29 genin onaylanması değil, tanımlanması için Biyogüvenlik Kurulu’na başvurduklarını da söyledi.

Çevre örgütü Greenpeace bir süredir TGDF’nin gıda amaçlı GDO başvurusunu geri çekmesi için ‘Yemezler’ kampanyası yürütüyordu. TGDF üyesi baklava üreticisi Karaköy Güllüoğlu, “Tüketicinin sağlığını hiçe sayan hiçbir kurumla işbirliği yapmayız” diyerek, TGDF üyeliğinden çekildiğini açıklamıştı.

Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç TGDF’nin kararı sonrası yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Türkiye’nin tüm gıda ve içecek firmalarını barındıran federasyonun aldığı bu karar, tarihi bir adım. Halkın GDO hassasiyetini TGDF’ye ileten, başta Ülker ve Karaköy Güllüoğlu olmak üzere Sana, Eti, Algida ve Nestle gibi TGDF bünyesinde yer alan firmalara sağduyulu tavırlarından dolayı teşekkür ederiz. Federasyonun açıklamasından, söz konusu başvuruların, ürünlerinde GDO kullanmak amaçlı değil, sadece istemsiz GDO bulaşıklığından kaynaklanan sıkıntılara bir çözüm bulma çabası olduğunu anlıyoruz.
Bu konuda en büyük başarı, hassasiyetini aktif olarak dile getiren halkın. TGDF’nin takdirle karşıladığımız bu kararı çok anlamlı. GDO’suz Türkiye yaratmak için sıra, GDO’ya karşı olduğunu açıklayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’de.”

(Kaynak: Milliyet)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.