Görmezden gelinenleri görünür kılan proje: Wiki Unseen

Wikimedia'nın yeni projesi tarihte önemli yer tutan BIPOC bireylerin başarılarını onları daha görünür kılarak kutluyor.

11.02.2022 - 14:34 | Simge Şenses

İnsanların bir sanatçıdan destek alarak portrelerini çizdirme ve kendilerini bu yolla ölümsüzleştirme ideali oldukça eskilere dayanıyor. Tarihe dönüp bakıldığında ise bunu gerçeğe dönüştürenlerin sıklıkla önemli ancak çoğunlukla zengin insanlar oldukları göze çarpıyor. Wikimedia Vakfı, başlattığı yeni projeyle yıllar içerisinde kemikleşen bu algıyı yıkmayı hedefliyor.

Vakıf, Şubat ayında kutlanan Siyah Tarihi Ayı’ndan başlayarak Wikipedia sayfalarında resimleri olmayan siyah, yerli ve renkli (BIPOC) bireylerin portrelerini oluşturmaları için çeşitli sanatçıları görevlendiriyor. Ganalı tükenmez kalem sanatçısı Enam Bosokah; Trinidad ve Tobagolu çağdaş sanatçı Esther Griffith ve New York City merkezli illüstratör Bukhtawar Malik’in zanaatlerini konuşturacağı Wiki Unseen başlıklı proje, kendi alanlarında farklı engellere meydan okumuş altı ismin sayfalarıyla başlayacak. Bunlar, Ganalı biyokimyacı ve eğitimci Marian Ewurama Addy, belgesel yapımcısı William Greaves, Senegalli bilgisayar bilimcisi Rose Dieng-Kuntz, Amerikalı şair ve oyun yazarı May Miller, Jamaikalı astronomi ve astrofizik profesörü Mercedes Richards ve Dominikli aktivist Asquith Xavier olacak.

Esther Griffith’in Mercedes Richards ve Asquith Xavier’i resmettiği suluboya çalışmaları

Vakıf, bir kişinin Wikipedia sayfasındaki fotoğraf eksikliğinin başta önemsiz görünse de çektiği trafiği önemli ölçüde düşürdüğünün altını çiziyor. Arama motorlarının görsel içeren makalelere öncelik verme eğiliminde olduğunu belirten vakıf, “resim üstünlüğü etkisi” olarak isimlendirilen bir olguya da atıfta bulunarak, insanların resimleri hatırlama olasılıklarının kelimelerden daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.