Google’ın reklam gelirleri hız kesmiyor

Şirket YouTube boykotundan pek etkilenmemiş gibi duruyor.

25.07.2017 - 12:03 | Sencer Uçar

Google AdSense politikalarını güncelliyor

Google‘ın çatı şirketi Alphabet’in 2017’nin ikinci çeyreği için açıklanan verilere göre şirketin ikinci çeyrekte elde ettiği net kar 3.5 milyar dolar oldu. Geçtiğimiz yıl şirket tarafından 4.9 milyar dolar kar elde edildiği açıklandığında, bu yılın ikinci çeyreğinde kar açısından düşüş meydana geldiği görüldü. Söz konusu düşüşte, geçtiğimiz ay Avrupa Birliği tarafından verilen 2.7 milyar dolarlık cezanın etkili olmuş gibi duruyor. Alphabet ise Avrupa Birliği tarafından verilen ceza hesaba katılmadığı zaman karın 6.3 milyar dolar civarında olabileceği açıklandı.

Açıklanan verilerde Google’dan elde edilen gelirin 25.8 milyar dolar olduğu, Alphabet’e bağlı Verily, Nest, Google Fiber ve diğer deneysel projelerden ise 248 milyon dolar gelir elde edildiği görülüyor. 2017’nin ikinci çeyreğinde elde edilen gelir ise geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 34 artış gösterdi.

Reklam gelirlerinde artış yaşandı

Her ne kadar Alphabet’in gelirlerinde azalma gözlemlense de gelirinin büyük bir kısmını reklam ağından elde eden Google’ın reklam gelirlerine bakıldığında Google açısından olumlu bir tablo görülüyor. Zira 2017’nin ikinci çeyreğinde reklamlardan elde edilen 22.7 milyar dolarlık gelirin, geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 19’luk bir artış gösterdiği görülüyor.

YouTube‘da reklamların uygunsuz içerikler ile birlikte görüntülendiğinin anlaşılmasının ardından bu yılın Mart ayında birçok reklamveren tarafından YouTube’a boykot uygulanmış ve alınan karar doğrultusunda da reklamverenler reklamlarını platformdan çekmişlerdi. Her ne kadar krizin çözülmesi için bir dizi adımlar atılmış ve reklamverenlerin bir kısmı YouTube’a geri dönme kararı almış olsa da bazı reklamverenler hala YouTube’a dönmüş değil.

Ancak öyle görünüyor ki Google cephesinde reklamverenlerin YouTube boykotu büyük endişeler de yaratmıyor. Zira artan reklam gelirleri ve Google CEO’su  Sundar Pichai tarafından YouTube’un şirketin en fazla umut vadeden yatırımlarından biri olduğunun açıklanarak büyüme beklentisinin açıklanması da bunun en büyük kanıtını oluşturuyor.

Kaynak: Engadget, Business Insider

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.