Google’dan kadın futbolu tarihine ışık tutan bir müze

Ofsayt Müzesi, kadınların futbol oynamalarının yasaklandığı yıllara ışık tutmaya hazırlanıyor.

31.05.2019 - 13:58 | Sencer Uçar

Google'dan kadın futbolu tarihine ışık tutan bir müze

20’nci yüzyılda aralarında Birleşik Krallık, Almanya, Fransa ve Brezilya’nın bulunduğu birçok ülkede, sporun doğurganlığı etkilediği ya da kadınları maskülenleştirdiği gibi cinsiyetçi düşünceler nedeniyle kadınların futbol oynamaları yasaklanmıştı. Google ise FIFA Kadınlar Dünya Kupası öncesinde hayata geçirdiği online müze The Offside Museum (Ofsayt Müzesi) aracılığıyla, geçmişe ve özellikle de 1920’lerden 1970’lere uzanan dönemde yasaklarla boğuşan futbol kadınlarının hikâyelerine ışık tutmaya hazırlanıyor.

İnteraktif online müzede sergilenecek materyaller ise henüz toplanma aşamasında. Bunun başlıca nedeniyse, yasaklı yıllara dair materyallerin azlığı. Google’ın açıklamasında da, “Google kadın futbolu tarihini derlemeye kalktığında, ortada öyle bir tarih yoktu. Google bu yüzden kadın futbolunu tarihindeki boşlukları doldurmak adına insanlardan yardım istiyor.” satırları yer alıyor.

Müze için hazırlanan filmde ise kamera karşısına Brezilya’da kadınların futbol oynamasının yasaklandığı dönemde hakemlik yapan ve bu yüzden 15 kez tutuklanan Léa Campos geçiyor.

İnsanlardan toplanacak materyallerle düzenlenecek Ofsayt Müzesi, ziyarete 24 Haziran tarihinde açılacak.

KÜNYE

  • Reklamveren: Google
  • Reklam Ajansı: AKQA
Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.