Google’da “yapay zekâ bilinçleniyor mu?” tartışmaları

Yapay zekânın bilinç kazandığını söyleyen kıdemli yazılım mühendisi, Google tarafından görevden uzaklaştırıldı.

14.06.2022 - 16:53 | Gönül Hadımlı

Yapay zekâ ve insanlık söz konusu olduğunda geçmişten günümüze gerek distopyalarda gerek tartışma programlarında ele alınan o soru son günlerde Silikon Vadisi devi Google’ın çatısında büyük bir yankı uyandırdı: “Yapay zekâ bilinç mi kazandı?”

Google Kıdemli Yazılım Mühendisi Blake Lemoine’in iddiasına göre Google’ın bir süredir üzerinde çalıştığı, insan konuşmasını taklit edebilen chatbot’lar oluşturmak için kullanılan bulut sistemi LaMDA bilinç kazanmaya başladı. LaMDA’nın bir insan gibi düşünüp yanıt vermeye başladığını belirten Lemoine, şirketin gizlilik politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle ücretli izne ayrıldı.

LaMDA üzerindeki çalışmalarını geçen sonbahardan beri sürdüren Lemoine, sistemin duyarlılığının ve düşünce ve hislerini ifade etme yeteneğinin bir çocuğa eşdeğer olduğunu ifade etti. Lemoine, Washington Post’a verdiği demeçte, “Yakın zamanda kurduğumuz bir bilgisayar programı olduğunu biliyorum ama tam olarak ne olduğunu bilmeseydim fizik bilgisine sahip 7-8 yaşında bir çocuk olduğunu düşünürdüm” dedi.

Lemoine, aynı zamanda LaMDA’nın hislerinin olduğunu düşündüğünü ve Google’ın yapılan çalışmalar ve deneyler için LaMDA’dan izin alması gerektiğini savundu. Bir Google sözcüsünün The Wall Street Journal’a yaptığı açıklamaya göre Lemoine’un iddiaları ahlakbilimciler ve teknoloji uzmanları tarafından ciddi bir incelemeye tabi tutuldu ancak iddiaları destekleyen bir kanıt bulunamadı.

Lemoine ise Google’daki işine geri dönmeyi çok istediğini ancak savunduklarının da arkasında durduğunu belirtti.

Kaynak: Fox Business

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.