MediaCat

Google tam ekran mobil reklamlardan vazgeçiyor

Arama motoru, Google+ ile elde ettiği verileri bir vaka incelemesinde derledi.

Google tam ekran mobil reklamlardan vazgeçiyor

Bugünlerde mobil uygulamaya sahip olan hemen her platform, internet sitesi ya da servis, mobil internet sitesini ziyaret eden kullanıcılara uygulamasını indirmeyi salık veren reklamlar gösteriyor. Bunun ardında yatan temel gerekçe ise ziyaretçilerin sunulan hizmeti kullandıkları mobil işletim sistemi için optimize edilmiş bir şekilde deneyimlemelerini sağlamak.

Google tam ekran mobil reklamlardan vaz geçiyorHer ne kadar gerekçe oldukça masum olsa da kullanıcılara tavsiyenin iletimi için sıklıkla tercih edilen “interstitial” reklamlar için aynısını söylemek pek de mümkün değil, zira pek çok kullanıcı mobil cihazın tüm ekranını kaplayan bu geçiş reklamlarını görür görmez sayfayı kapatmayı tercih yeğliyor.

Google+‘ın mobil sitesinde de iOS cihazlar için benzer reklamları kullanan Google’ın araştırmasının sonuçları da bunu destekliyor. Yaptığı araştırmayı Webmaster Central Blog’unda vaka incelemesi olarak yayınlayan Google’ın verileri, kullanıcıların sadece yüzde 9’unun geçiş reklamlarına tıklayarak uygulamayı indirmeye gittiklerini gösteriyor. Aynı verilere göre kullanıcıların yüzde 69’u ise sayfayı kapatarak uzaklaşmayı tercih ediyor.

Tıklama temelli bir kampanya için ulaşılan yüzde 9’luk oranın oldukça iyi olduğunu kabul eden Google, yaptıkları denemenin ikinci aşamasında elde edilen verilerin çok daha önemli olduğuna işaret ediyor. İkinci aşamada geçiş reklamları yerine sıradan banner‘lar kullanan arama motoru, Google+’ın mobil sitesinde gözlemlenen günlük aktif kullanıcı oranının yüzde 17 arttığına dikkat çekiyor. Aynı dönemde iOS uygulama yüklemelerindeki oranın ise sadece yüzde 2 düştüğüne vurgu yapan Google, geçiş reklamlarından tamamen vazgeçtiklerini ilan ediyor.

Kaynak: Webmaster Central Blog ve Engadget

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.