Google şimdi de ekonomiye el atıyor

Financial Times, Google'ın internetteki alışveriş eğilimlerini takip ederek bir enflasyon endeksi oluşturmak için...

12.10.2010 - 00:00 | MediaCat

Financial Times, Google’ın internetteki alışveriş eğilimlerini takip ederek bir enflasyon endeksi oluşturmak için çalışma yürüttüğünü bildirdi.

Google, internet üzerinden yapılan alışverişlere ait verileri ve fiyat hareketlerini takip ederek bir enflasyon endeksi oluşturmaya çalışıyor. "Google fiyat endeksi" adını taşıyan endeks, ülkelere göre enflasyon eğilimlerinin takip edilmesine olanak tanıyacak.

Financial Times, Google endeksinin bir gün resmi istatistiklerde alternatif bir gösterge olarak kullanılabileceğini belirtti. Enflasyon endeksi projesini yürüten Google Başekonomisti Hal Varian, endeksin enflasyonu günlük olarak takip etme olanağı vereceğini belirtti. Mevcut enflasyon hesaplamalarının gecikmeli olarak açıklandığına dikkat çeken Varian, şu ana kadar aldıkları sonuçlardan da bahsetti.

Google başekonomisti, Noel tatilinden bu yana yapılan internet alışveriş verileri incelendiğinde, ABD’nin net bir deflasyon eğilimi içinde olduğunu kaydetti. Hal Varian, İngiltere’nin ise hafif enflasyonist bir trend yaşadığını ifade etti.

ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.